Trafik Kameraları Yolları Daha Akıllıca Aydınlatmaya Yardımcı Olacak

Trafik ile aydınlatma sistemlerinin entegre edildiği, patent başvurusu yapılan InSight isimli sistem ilk kez Spokane’de deneniyor. Sistem, algoritmalarla donatılmış kameralar kullanarak, trafik akışı gibi değişkenlere bağlı olarak aydınlatmanın en iyi nasıl değiştirileceği konusunda karar veriyor.

Trafik Kameraları Yolları Daha Akıllıca Aydınlatmaya Yardımcı Olacak
19.06.2017
92
A+
A-

Echelon isimili şirket Washington’da bir yolda akıllı kameraları kullanarak pilot bir proje gerçekleştirdi, akıllı LED aydınlatma sistemini hayata geçirdi. Echelon’un bu projesinde trafik ile aydınlatma sistemleri entegre ediliyor. Patent başvurusu yapılan InSight isimli sistem ilk kez Spokane’de deneniyor.

InSight ile trafik verileri merkezi bir sunucu yerine ağın bir kenarında toplanıyor ve işleniyor. Algoritmalarla donatılmış kameralar kullanılarak, trafik akışı gibi değişkenlere bağlı olarak aydınlatmanın en iyi nasıl değiştirileceği konusunda hızlı karar veriyor.

Santa Clara merkezli Echelon, bu teknolojiyi “bilişsel vizyon” olarak tanımlıyor.

Sistemde bilgi akışı güç hattı üzerinden sağlanıyor. Firma gelecekte bu bağlantıyı kablosuz olarak sunmayı planlıyor.

InSight ile her bir ünite, video akışlarını yerel olarak analiz ediyor ve trafik hacimlerine ve koşullarına dayalı olarak hangi ışık seviyelerinin belirleneceği konusunda kararlar veriyor.

Örneğin pik saatler boyunca daha yüksek ışık seviyeleri tetiklenirken, bu saatler haricinde ışık seviyeleri düşürülüyor.

Echelon ileride InSight’a araç sınıflandırması, araç hızı haritaları, trafik sinyali zamanlaması ve parkla ilgili istihbarat gibi diğer akıllı şehir özelliklerini de eklemeyi planlıyor.

Echelon’un yeni çözümü, daha düşük bir maliyetle daha verimli aydınlatma sunacak, bu yüzden pilot projeyi destekliyoruz.

LED’s Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.