Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu
02.03.2017
110
A+
A-

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Hakimler, LED armatürlerin tanıtımında yer alan ışık akısında LED’lerin kendi lümen değerlerinin verilmesinin yasak olduğuna hükmetti.

Davada Planlicht‘e karşı yer alan mimari aydınlatma firması XAL, Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi‘nin hükmünü “daha fazla şeffaflık için önemli bir adım” olarak değerlendirdi.

XAL yetkilileri açıklamalarına, “Aydınlatma tasarımcıları aydınlatma armatürü seçerken lümen çıkışı ve sistem kapasitesi ile ilişkili kesin bilgiye ihtiyaç duyarlar. Özellikle yüksek kaliteli LED armatürler kullanırken tasarımcılar üreticiler tarafından belirtilen bilgilere güvenmek ister. Ancak bazı üreticiler, basılı ve çevrimiçi kataloglarında bu bilgileri verirken şeffaf davranmamaktadır. Bir çok durumda lümen çıkışı LED veya LED modülün kendi değerlerini işaret etmektedir ve bu da armatürün gerçek ışık akısından önemli ölçüde daha yüksektir. Bu değer tasarımcılar için geçerli değildir, çünkü armatürün görünür ışık çıkışını temsil etmemektedir.

Benzer problem güç tüketimleri için de görünmektedir. Sürücü kayıpları dikkate alınmadan belirtilen güç tüketim değerleri gerçek tüketimden daha düşük görünmektedir. Bu da lümen/watt olarak gösterilen etkinlik faktörüne etki etmektedir. Kataloglardaki bu tür yanıltıcı bilgiler müşteriler için ciddi risk oluşturmaktadır. Müşteriler, düşük lüks seviyesi ile karşı karşıya kalabilir, devre kesicilerin yetersiz kapasite sebebiyle sorun çıkarması ile karşılaşabilirler.” şeklinde devam etti.

Planlicht CEO’su Felicitas Kohler, mahkemenin kararının çağdışı satış kurallarına ve uygulamalara dayandığını belirterek, şirketinin haksızlığa uğradığını söyledi.

XAL başkanı Harald Dirnberger Lux Review’a yaptığı açıklamada “Bu kararın önemli bir emsal teşkil edeceğine eminiz ve aydınlatma sektörünün tümüne şeffaflık için yüksek düzeyde katkıda bulunacaktır. Yüksek kalite aydınlatma çözümleri üreticisi olarak biz, doğru bilgiyi müşterilerimize sunmamız gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Mesut ÇINAR dedi ki:

    Ülkemizde de son kullanıcılar LED teknolojisini öğrendikçe bu gibi davaları duymaya başlayacağız. İşte o gün yıllar önce uluslararası aydınlatma komisyonu tarafından belirlenen aydınlatma standart ve şartnamelerini ülkemizde öğrenmeye başlayacak.