Tarihi Meatpacking Bölgesi’ndeki Galeri: RH New York

RH binası New York’un Meatpacking Bölgesi’nde yer alır. 19. yüzyıldan kalma ve o dönemlerde ahır ve garaj olarak hizmet vermiş olan binanın orijinal hali iki katlıdır. RH’nin iç aydınlatması, daha az ışık kaynağı kullanmak ve dekoratif aydınlatma armatürleriyle ev hissi yaratmak anafikrine dayanmaktadır.

Tarihi Meatpacking Bölgesi’ndeki Galeri: RH New York
04.05.2020
431
A+
A-

RH binası New York‘un Meatpacking Bölgesi‘nde yer alır.

19. yüzyıldan kalma ve o dönemlerde ahır ve garaj olarak hizmet vermiş olan binanın orijinal hali iki katlıdır.

Yenilenme sürecinde ilave edilen üç katı, genişletilen bodrumu, ilave çatı katı, orijinal tuğla cephelerine adapte edilmiş modern çelik ve cam yapısı ile RH, bugün büyük bir dekorasyon ve yaşam merkezi haline gelmiştir.

Yaklaşık 90.000 m2‘lik altı kat, iç ve dış mekan, bebek ve çocuk, genç tasarım koleksiyonlarına ayrılmıştır. Binada ayrıca bir çatı katı restoranı ve bar, iç dekorasyon firması yer almaktadır.

RH’nin iç aydınlatması, daha az ışık kaynağı kullanmak ve dekoratif aydınlatma armatürleriyle ev hissi yaratmak anafikrine dayanmaktadır.

Asansör ve bina içi kolonların aydınlatmasında kullanılan LED armatürler ile beş kat boyunca yükselen atriyumu vurgulamaktadır.

Dekoratif aydınlatma elemanlarına ek olarak, sergilenen ürünleri vurgulamak amacıyla tavana monte raylarda dar açılı spotlar yer almaktadır.

Büyük dekoratif avizeler, RH New York’un kafesinde, çatı katındaki lobi ve restoranda sıcak bir atmosfer yaratmaktadır. Bu mekanlarda da avizelerin yanı sıra bar tezgahlarını aydınlatmak için raya monte spotlar ve lineer LED armatürler kullanılmaktadır.

Bir Alison Berger eseri olan 120 el üfleme kristal damlalardan oluşan ışıklı enstalasyon merdiven kovasını görsel olarak zenginleştirmektedir.

Zemine monte armatürler, lineer cephe armatürleri, dar açılı projektörler, peyzaj armatürleri ve aydınlatmalı şemsiyeler hep birlikte çalışarak binanın dış aydınlatmasını sağlamaktadır.

Binanın orijinal tuğla cephelerinde kullanılan armatürlerin akıcı ışığı sayesinde malzemenin dokusu belirgin hale getirilmektedir.

Sıvaaltı ve yüzeye monte olarak iki farklı şekilde uygulanan projektörler, cephelerde dikey yapı elemanlarını ve çapraz destekleri vurgulamak için kullanılmaktadır.

RH’nin sokak seviyesinden görülebilen çatı bahçesi aydınlatılmış ağaçları ve şemsiyeleri ile sıcak bir ortama sahiptir.

İç ve dış aydınlatma armatürleri, hedeflenen sıcak konut havasını oluşturmaya izin veren merkezi bir dim sistemi ile kontrol edilmektedir.

Ziyaretçilerini gerek iç gerek dış yapısı ile etkilemeye devam eden RH binası, dengeli aydınlatılmış zengin iç mekanları ve cephe aydınlatma tasarımının yarattığı sıcak etki ile, restore edilmiş bir binanın aydınlatma tasarımı için oldukça iyi bir örnektir.

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.