THORN’dan 90 cm Yükseklikte Sokak Aydınlatması

Fransa’nın en büyük havalimanı Charles de Gaulle’de Thorn Lightning firmasının yol aydınlatma uygulaması diğer yol aydınlatma uygulamalarından farklı olarak yere yakın olarak yapıldı. Orus LED adı verilen ürün yerden sadece 90 cm yükseklikten aydınlatma sağlıyor.

THORN’dan 90 cm Yükseklikte Sokak Aydınlatması
17.08.2019
385
A+
A-

Fransa’nın en büyük havalimanı Charles de Gaulle‘de Thorn Lightning firmasının yol aydınlatma uygulaması diğer yol aydınlatma uygulamalarından farklı olarak yere yakın olarak yapıldı.

Orus LED adı verilen ürün yerden sadece 90 cm yükseklikten aydınlatma sağlıyor. 2011‘de Thorn Lightning firması tarafından Aéroports de Paris Havalimanı‘nda da aynı sistem uygulanmıştı. Bu sistem aydınlatılan yoldan 90 cm yükseklikte ve ışık kaynağında direkt olmayan optik tasarım kullanılıyor. Böylece parlak olmayan, düşük tüketim ve karbon salınımına sahip (kullanılan diğer sistemlere göre %52 daha az), verimli bir şekilde yol aydınlatması yapılabiliyor.

Thorn eski aydınlatma sistemli yollarda yapılan Orus LED dönüşümünü Charles de Gaulle Havalimanı‘nın 700 metrelik iç yollarında da uzun aydınlatma direkleri yerine 90 cm‘lik yeni aydınlatma ekipmanlarıyla donattı. Bu sistemle Sokak Aydınlatma Enerji Verimliliği Ölçütü (SLEEC-L W/cd.m-2/m2) 0.33‘ten sadece 0.19‘a düştü. Armatürlerde kullanım ömrü 80.000 saat olan yüksek verimli LED’ler kullanılıyor.

Yapılan bu proje ile Charles de Gaulle Havalimanı‘nın aydınlatma performansına ek olarak yol aydınlatması çevreci ve modern bilinçle güçlendirilmiş oldu.

Orus-LED-Yol-Aydinlatmasi

Orus LED ile 35 watt‘lık bir armatür yerine 27 watt‘lık tüketimin yanında yol üzerine her bir aydınlatma armatürünün aydınlatma seviyesinin ayarlanabilmesi ve bilgi toplanabilmesi mümkün olmakta. Thorn firmasının eControl uygulaması kullanılarak 15 farklı yöntemle Charles de Gaulle Havalimanı’nda enerji tasarrufu sağlanıyor. Bunların ana başlıkları ise LED aydınlatma verimliliği, aydınlatma yüzeyinin değiştirilerek gerekli aydınlatmanın sağlanması ve gereksiz yerlerin aydınlatılmayarak boşa enerji harcanmasının önüne geçilmesi olarak sıralanabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.