Nichia, Everlight’ın Yan Kuruluşu WOFI’ye Karşı 4,5 Milyon Euro’luk Tazminat Davası Açtı

Japonya merkezli LED üreticisi Nichia, Everlight’ın Alman yan kuruluşu, konut aydınlatma ürünleri üreticisi WOFI aleyhine Düsseldorf Bölge Mahkemesi’nde bir tazminat davası açtı. Nichia, 2007 yılında aldığı EP 0 936 682 numaralı Avrupa patentinin ihlal edildiğini iddia ediyor.

Nichia, Everlight’ın Yan Kuruluşu WOFI’ye Karşı 4,5 Milyon Euro’luk Tazminat Davası Açtı
11.08.2021
260
A+
A-

Japonya merkezli LED üreticisi Nichia, Everlight‘ın Alman yan kuruluşu, konut aydınlatma ürünleri üreticisi WOFI aleyhine Düsseldorf Bölge Mahkemesi‘nde bir tazminat davası açtı.

Nichia, 2007 yılında aldığı EP 0 936 682 numaralı Avrupa patentinin ihlal edildiğini iddia ediyor. Nichia’nın patenti, LED ekranlarda, trafik lambalarında, aydınlatmalı düğmeler ve göstergelerde kullanılan LED’lerin zamana bağlı performans kayıplarının engellenmesi ve ömrünün uzatılmasıyla ilgili bazı yenilikler içeriyor.

WOFI, başlangıçta hasar tazminatının kapsamının yalnızca 12 ürün türüyle sınırlı olacağını iddia ediyor ve diğer ürünlerle ilgili hesap bilgilerini vermeyi reddediyordu. Nichia ise 18 ek ürün ve aynı ürün serisine ait 100’den fazla diğer ürünün de dava sürecine dahil edilmesini talep ediyordu. Mahkeme son kararı verdi ve WOFI’den toplam 184 ürün çeşidine ilişkin hesap bilgilerini aldı.

Nichia, WOFI tarafından verilen hesap bilgilerine dayanarak makul tazminat miktarının 4,5 milyon Euro olması gerektiğine inanıyor. WOFI ise bu tür bir tazminat talebini reddediyor. Buna karşın Nichia, WOFI’ye karşı mahkeme işlemlerini başlattı.

Nichia yetkilileri, Nichia’nın patentlerini ve diğer fikri mülkiyet haklarını korumada kararlı olduklarını, gerekli olduğu durumlarda herhangi bir ülkede hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen kişilere karşı gerekli tüm önlemleri alacaklarını belirtiyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.