Tavuk Çiftlikleri İçin Geliştirilen LED Lamba

Tavuk çiftlikleri için geliştirilen LED lamba ile tavukların retinası için özel bir ışık spektrumu yakalanıyor. Bu teknoloji tavukları rahatlamış ve mutlu hissettiriyor.

Tavuk Çiftlikleri İçin Geliştirilen LED Lamba
06.04.2016
753
A+
A-

LED teknolojisi yaygın uygulama alanlarının yanında benzersiz yeni uygulamalarda da sahne alıyor. Tavuk çiftlikleri için geliştirilen LED lamba ile tavukların retinası için özel bir ışık spektrumu yakalanıyor. Bu teknoloji tavukları rahatlamış ve mutlu hissettiriyor.

Çiftçiler önceleri kümeslerde akkor lambalar kullanırdı. Bu lambalar insan gözü için tasarlanmıştı ve kümes hayvanları üzerinde yoğun bir strese sebep oluyordu. Geleneksel aydınlatma aynı zamanda çokça karanlık alanlar bırakıyordu, bu da tavukların yumurtalarını yuva kutuları yerine yere bırakmalarına sebep oluyordu.

Tavukların görme yetisi insanlardan üstündür. Bu nedenle geleneksel aydınlatma tavuklar için ugun değildir, son LED aydınlatma teknolojisi ile tavuklar için stressiz bir ortam talebi karşılanabiliyor.

İnsan gözü bir tavuğun görebildiğinin yalnızca %40’ını görebilir. Daha fazla parlaklık, daha fazla görüntü doygunluğu tavukların görme yeteneğini geliştirir.

Edinburg merkezli Greengage Aydınlatma şirketi, %60 daha az enerji kullanan tarım aydınlatma sistemi AgriLamp Induction System (ALIS) üzerinde çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. AgriLamp lamba serisi özellikle kanatlı hayvancılık sektörü için optimize edildi. Patent bekleyen bu teknolojide LED lambalar kanatlı retinası için ayarlanmış özel ışık spektrumuna sahiptir.

BIZLED Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.