Li-Fi Pazarı 2023’te 75,5 Milyar Dolara Ulaşacak

PureLifi, GE, Philips, Oledcomm, LVX gibi sektördeki ana katılımcıları ile şahlanması beklenen Li-Fi pazarı 2023’te 75 buçuk milyar dolara ulaşacak.

Li-Fi Pazarı 2023’te 75,5 Milyar Dolara Ulaşacak
28.06.2016
252
A+
A-

Global Insights’ın yaptığı araştırmaya göre Li-Fi pazarı 2023’te 75 buçuk milyar dolara ulaşacak. Pazarı arattıracak etkilerin 3G ve 4G teknolojisine artan talep ve radyo dalgaları spektrumu üzerindeki baskılar olduğu belirtiliyor.

Li-Fi insan gözünün göremediği parlaklık değişimi ile nano saniyeler içerisinde tepkiler gönderen bir kaynak ve bu tepkileri yakalayan bir fotodedektörden oluşan sistem ile veri aktarılmasıdır. Görünür ışıkla iletişim kurulduğu için Wi-Fi’nin tamamlayıcısı olarak pazara dahil olmayı hedefleyen Li-Fi, veri güvenliği gerektiren uygulamalarda yerini Wi-Fi’ye bırakacak.

Li-Fİ teknolojisinde fotodedektör ışını gördükçe sinyal düzgün bir şekilde aktarılır ve Wi-Fi’nin aksine böylece uzaklıktan bağımsız bir iletişim gerçekleşmiş olur. Bu da Wi-Fi’ye göre erişim noktasından uzaklaştıkça hızın düşmemesini sağlar.

Günümüzde internet üzerinde video trafiği hızla büyümekte ve gelecek yıllarda da %45 oranına büyüyeceği tahmin edilmektedir. İnternet trafiğinin %70’ini oluşturan bu yükün bir kısmı RF yerine ışık (Li-Fi) ile yapılması hem network üzerine binen yükü hafifletecek hem de insanların daha az radyo dalgasına maruz kalmasını sağlayacaktır.

2023’de sağlık sektörüne 2,6 milyar Dolar pay ile katılacağı düşünülen Li-Fi ile hastane ortamındaki elektromanyetik radyasyon miktarını düşürerek hastaların bu kaynaklardan dolayı elektromanyetik radyasyona maruz kalması önlenmiş olacak, böylece hastanelerde güveni bir ortam yaratılacak.

PureLifi, GE, Philips, Oledcomm, LVX gibi sektördeki ana katılımcılar teknolojinin yaygınlaşması için kilit rol üstlenmektedir. Örneğin GE ve Qualcomm’un birlikte yaptıkları çalışmanın bir ürünü olan, hem büyük data transferleri hem de aydınlatmayı bir araya getiren ürünü 2015’de görmüştük. Aynı yıl LVX, NASA ile işbirliği yaparak bu teknolojiyi uzaya taşımak için çalışmalar yapmıştı. İşbirlikleri ile yaygınlaşma yoluna hızla giren Li-Fi teknolojisi umut vadederek büyümeye devam ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.