Otomotiv LED Pazarının En Büyük İsimleri Açıklandı

LEDinside’ın 2019 tarihli Küresel Otomotiv LED Piyasası Raporu yayınlandı. Rapora göre, 2018 yılında küresel ticaret anlaşmazlıkları ve ekonomik durgunluk otomotiv pazarını olumsuz etkileyerek düşüşlere yol açtı. LED gelirlerine göre ilk beş üretici ise OSRAM, Nichia, Lumileds, Stanley ve Seoul Semiconductor oldu.

Otomotiv LED Pazarının En Büyük İsimleri Açıklandı
18.07.2019
169
A+
A-

LEDinside‘ın 2019 tarihli Küresel Otomotiv LED Piyasası Raporu yayınlandı. Rapora göre, 2018 yılında küresel ticaret anlaşmazlıkları ve ekonomik durgunluk otomotiv pazarını olumsuz etkileyerek düşüşlere yol açtı. Küresel ekonomik dengesizliğin devam etmesine rağmen, elektrikli araçların satış hacmindeki büyümenin pazarı desteklemesi bekleniyor.

Bölgesel pazar gelişimi açısından, Brezilya, Hindistan ve Güneydoğu Asya‘nın bazı bölgeleri gibi gelişmekte olan pazarlarda araç satış artışı, iç talebin artması nedeniyle pazarın yüksek hızda büyüdüğü görüldü. Bu bölgelerdeki araç satışlarının 2019 yılında da hızlı büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

Küresel araç pazarında gerileme yaşansa da otomotiv LED pazarı ölçeğinin hala büyümesi bekleniyor.

LEDinside analisti Terri Wang‘a göre, 2018-2019 yıllarında araç pazarında düşüş yaşanıyor olsa da, LED kullanım oranı sürekli arttı. Ayrıca, yeni enerji araçlarının enerji tasarrufu talebi daha yüksek olduğu için LED otomotiv aydınlatmasına olan talep geleneksel araçlardan daha yüksek oldu. Böylece, otomotiv LED pazarı değeri ve hacmi önümüzdeki birkaç yıl içinde artmaya devam edecektir. LEDinside araştırmasına göre, 2023 yılında küresel otomotiv LED pazarı değerinin 4,21 milyar Dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Avrupa ve ABD‘deki lider LED üreticilerinin gelirlerinde düşüş görülürken, Japon LED üreticileri pastadan daha fazla pay aldı.

ABD-Çin ticaret çatışmasının etkisiyle, OSRAM Opto Semiconductors ve Lumileds gibi otomotiv LED üreticileri 2018’de sabit bir grafik çizdi veya küçük bir düşüş gösterdi. Ancak, 2018’de özellikle Japon araç pazarının büyümesi nedeniyle, Nichia gibi oyuncuların gelirleri artış gösterdi.

Seoul Semiconductor ise küresel otomotiv LED gelirlerine göre ilk beşte kendine yer edindi.

Uluslararası üst düzey oyuncuların yanı sıra, birçok ikinci kademe LED üreticisinin de OE (Orjinal ekipman) pazarını güçlü bir şekilde geliştirdiği ve far geliştirmek için otomobil üreticileri ile işbirliği yaptığı görülüyor. Ürün teknolojisi geliştikçe ve otomotiv aydınlatması, ışık kaynağının güvenilirliğine ve tasarım özelliklerine daha fazla dayandığından otomotiv LED pazarındaki tekelin zamanla kırılması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.