Hindistan Hükümeti 5 Milyon LED Lamba Dağıttı

Hindistan’ın dört güney eyaletinden birisi Karnataka’da, evlerdeki ışık kaynaklarının LED’e dönüşümü için hükümet tarafından 5 milyon adet enerji verimli LED lamba dağıtıldı.

Hindistan Hükümeti 5 Milyon LED Lamba Dağıttı
04.01.2020
134
A+
A-

Hindistan‘ın dört güney eyaletinden birisi Karnataka’da, evlerdeki ışık kaynaklarının LED’e dönüşümü için hükümet tarafından 5 milyon adet enerji verimli LED lamba dağıtıldı.

Enerji verimliliği konusunda ciddi çaba harcayan Hindistan hükümeti şehrin önemli yapılarının aydınlatmasını LED teknolojisi ile değiştirirken, Karnataka’da, evlerdeki ışık kaynaklarının da LED’e dönüşümü için 5 milyon adet LED lamba dağıttı. Sadece 3 ayda bu değişim hedefine ulaşıldı.

Uzmanlar, tüketimin büyük kısmını oluşturan ev aydınlatmalarında da alışkanlıkların değiştirilmesinin, enerji tasarrufuna büyük ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyor. Bu proje kapsamında ise Hindistan Enerji Bakanlığı takriben 1,7 milyon kWh enerji tasarrufu yapılabileceğini belirtti. Bu rakam da yılda 120 bin evin tükettiği enerji miktarına tekabül ediyor. Ayrıca 5 milyon lambanın LED dönüşümü ile yılda 1,440 ton daha az karbondioksit emisyonu ile Hindistan daha yeşil ve daha mutlu yarınlara ulaşacak.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda duyurulan enerji verimliliği eylem planıyla sokak aydınlatmalarında LED dönüşümüne hazırlanıyor. Türkiye’de de hükümet desteğiyle ev kullanıcılarına LED lamba dağıtılır mı?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Erhan dedi ki:

    LED dönüşüm için daha çok bekleriz.Aynı çipli kimliklerdeki gibi.11 senedir hala kimlik dağıtılamadı.
    Bi 10 sene de LED için bekleriz.Belki daha fazla.