Panda Evi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Panda Evi, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biridir. Panda Evi, Danimarka kraliçesinin 2014’te Çin’e yaptığı ziyaretinin ardından Çin tarafından hediye edilen bir çift pandaya ev sahipliği yapmaktadır.

Panda Evi
14.02.2021
983
A+
A-

Danimarka‘nın başkenti Kopenhag‘daki Panda Evi, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biridir. Panda Evi, Danimarka kraliçesinin 2014’te Çin’e yaptığı ziyaretinin ardından Çin tarafından hediye edilen bir çift pandaya ev sahipliği yapmaktadır.

Hayvanat bahçesinde Mao Sun ve Xing Er isimli iki dev panda konaklıyor. Hayvanların kendilerini evlerinde hissedecekleri ortamı yaratma işi, hayvanat bahçeleri konusunda uzmanlaşmış firma BIG (Bjarke Ingels Group) ve peyzaj mimarlığı firması Schønherr‘e düştü.

BIG kurucusu mimar Bjarke Ingels, tam olarak ev fikrinden yola çıktı. Evi tasarlamak için ev sahiplerinin ruhunu ve kişiliğini anlaması, bunları bir yapıya dönüştürmesi gerektiğini düşünüyordu. İki panda ve yalnız doğaları için BIG, birbirine yakın fakat ayrı, büyük bir yin ve yang sembolü oluşturan iki benzer alan hayal etti. Bu sembol parkın ortasına yerleştirildi ve birbirinden ayrı iki alan yaratılmış oldu.

Panda Evi, panda uzmanları, zoologlar ve veterinerlerin de katılımıyla tasarlandı. Çünkü asıl amaç, hayvanların doğal yaşam alanlarına çok benzeyen, etrafta dolaşıp üreyebilecekleri bir ortamı yeniden yaratmaktı.

Hayvanat bahçesinin toplam alanı yaklaşık 2.500 m²‘dir. Bu alan içerisinde yeşil bitki örtüsü ve hayvanları sığabilecekleri alanları barındırıyor. Ziyaretçiler de alanın her iki tarafına yerleştirilmiş rampa üzerinde yürüyerek onları izleyebiliyor.

Aydınlatma tasarımı, mümkün olduğunca gizli ve müdahaleci olmayacak şekilde yapıldı. Burada ışık açısı ve aydınlatma ekipmanlarının boyutu çok önemliydi. Ziyaretçilerin yürüdüğü rampaların korkulukları boyunca iGuzzini‘nin Underscore InOut ışık bantları kullanıldı. Bitki alanı için özel direklerin üzerine Miniwoody projektörler yerleştirildi. Genel aydınlatmada ise Woody projektörler kullanıldı.

Yıl:
2019

Müşteri:
Kopenhag Hayvanat Bahçesi

Mimari Proje:
BIG

Mühendislik:
MOE

Peyzaj Mimarı:
Schønherr Landscape Architects

Fotoğrafçı:
Rasmus Hjortshoj

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.