Su ve Işık Sanatı: Aydınlatıcı Fıskiyeler

Fıskiye ya da çeşmeler, bugün artık yalnızca içme suyu sağlamanın ötesinde parklarda, meydanlarda, özel konutlarda ve iş merkezlerinde görsel bir şölen yaratmak için kullanılıyor. Teknolojik gelişmeler, çeşmelerin şekil ve işlev olarak değişmesine ve sakin bir eğlence kaynağı olarak hizmet etmesine izin verdi. LED aydınlatma teknolojisi de tasarımcıların su özellikleri taşıyan bir ışık hüzmesi yaratmasına olanak sağladı.

Su ve Işık Sanatı: Aydınlatıcı Fıskiyeler
28.07.2022
970
A+
A-

Çeşmeler, binlerce yıldır içme suyu sağlamak veya hoş sanatlar yapmak için kullanılmıştır. İlk çeşmeler, suyun akışını kontrol etmek için yerçekimine güveniyordu ve yalnızca içme suyu sağlıyordu. Daha sonra hayvanların ve mitolojik kahramanların heykellerini içeren dekoratif çeşmeler ortaya çıktı.

Fıskiye ya da çeşmeler, bugün artık yalnızca içme suyu sağlamanın ötesinde parklarda, meydanlarda, özel konutlarda ve iş merkezlerinde görsel bir şölen yaratmak için kullanılıyor. Bu tür fıskiyeler, suya ilgi çekici bir hareket kazandırıyor ve sıcak yaz günlerinde serinletici bir etki yaratıyor.

Teknolojik gelişmeler, çeşmelerin şekil ve işlev olarak değişmesine ve sakin bir eğlence kaynağı olarak hizmet etmesine izin verdi. LED aydınlatma teknolojisi de tasarımcıların su özellikleri taşıyan bir ışık hüzmesi yaratmasına olanak sağladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu Boca Flasher isimli aydınlatma şirketi tarafından geliştirilen SBL-MC aydınlatma sistemi, havuzlar, göletler ve su duvarları gibi uygulamalarda ihtiyaca bağlı olarak değişen renk şemalarıyla benzersiz bir dış mekan manzarası oluşturuyor. Eşsiz bir odağa sahip ışık, gece karanlığında gerçekten akan bir su gibi görünüyor.

SBL-MC, çok sayıda dağıtım ve efekt seçeneği sağlayan bir dizi optik ve renk sıcaklığı seçeneğiyle üretiliyor. Boca Flasher’ın CleanDim teknolojisi, %0-100 arasında karartma sağlayabiliyor. Üretici, aydınlatma armatürünün 50.000 saatten fazla çalışma ömrüne sahip olduğunu belirtiyor. Dış ortam koşullarında çalışmaya uygun olarak üretilen aydınlatma armatürü, koruyucu ekipmanlarla su altında da kullanılabiliyor.

LED teknolojisi ve aydınlatma tasarımı, davetkar bir görünüm oluşturmak ve şehri insanlara bağlamak için hizmet etmeye devam ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. halidun olçum dedi ki:

  Merhaba,

  Bitlis il merkezinde bulunan kalenin ve önünden akan derenin yüzeyinin tamamında (1.350.00, m) koordineli çalıştırılacağı, animasyonlu ışıklandırma sistemi ihtiyacımız için, proje –keşif –maliyet hazırlanması mühendislik hizmetlerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Anlaşılması halinde de uygulamasının yapılması ihtiyacımız olacaktır. Konu ile ilgilenmeniz halinde dönüşlerinizi bekliyorum.

  İyi çalışmalar…

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Halidun Bey, konu hakkında gerekli yönlendirmeleri yaptım. Talebinizle ilgili olarak sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçilecektir.