Sahte LED Lambalar Tüketicinin LED Teknolojisine Olan Güvenini Sarstı

Piyasada sıkça rastlanmaya başlanan sahte LED lambalar, sektör devlerinin marka değerine zarar veriyor. Yeterli miktarda denetim olmaması sebebiyle ortaya çıkan bu durum için önlem alınmalı.

Sahte LED Lambalar Tüketicinin LED Teknolojisine Olan Güvenini Sarstı
17.02.2017
514
A+
A-

Piyasada sıkça rastlanmaya başlanan sahte LED lambalar, sektör devlerinin marka değerine zarar veriyor. Perakende satışta yeterli miktarda denetim olmaması sebebiyle ortaya çıkan bu durum için önlem alınmalı.

Kullanıcılar, evlerinde LED aydınlatma dönüşümü için LED lambalar hakkında genellikle forumlar ve bilindik alışveriş sitelerinin yorum bölümünden bilgi edinmeye çalışır.

Son zamanlarda forumlarda LED lamba konularında çeşitli fikir ayrılıkları oluştu. Kimisi yüksek lümen/watt etkinliğiyle dikkat çeken ürünü tavsiye edip, memnuniyetini dile getirirken, bir diğeri aynı LED lamba için olumsuz yorum yapabiliyor.

Uzun ömür vaat eden LED teknolojisi bir yanda, 2 ayda bozulan LED lambalar bir tarafta olunca kullanıcıların kafası bir hayli karıştı.

Bu fikir ayrılığının derinine inildiğinde sorunun bazı tüketicilerin sahte LED lamba satın almasından kaynakladığı görülüyor.

Ürün görüntüsü veya kutusundan orijinal ile sahte LED lambayı ayırt etmek neredeyse imkânsız.

Ancak lambanın içi açıldığında, fark kendini belli ediyor. Haliyle her tüketici aldığı lambanın içini açıp bakmıyor. Sahte lamba kısa sürede arıza yapınca, şikâyetini forumlarda dile getiriyor.

Üreticilerin alması gereken önlemler tabi ki var. Bunlardan birincisi ilk paragrafta da bahsettiğimiz gibi denetim yapılması.

İkincisi ise orijinal ürünlerin eşsiz bir kod ile işaretlenip, bu kodu kazıyan kullanıcının firmanın internet sitesinde kontrol etmesiyle sağlanabilir. Bu doğrulama sistemi, akıllı LED lamba Yeelight’ın üreticisi Xiaomi tarafından yıllardır kullanılıyor.

Şimdilik tüketicilerin alabileceği en iyi önlem; bilindik market, teknoloji mağazaları veya internet sitelerinden alışveriş yapmaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.