Havayolu Şirketleri Ruh Halini Düzelttiği İçin Mavi LED’i Tercih Ediyor

Yolculuğun daha keyifli ve dinlendirici geçmesini isteyen havayolu şirketleri kabinde genellikle mavi renkli ışık yayan LED aydınlatmaları tercih ediyor. Peki bu tercih ne kadar doğru?

Havayolu Şirketleri Ruh Halini Düzelttiği İçin Mavi LED’i Tercih Ediyor
09.01.2017
480
A+
A-

LED ambiyans aydınlatması havayolları dünyasında da popüler hale geliyor. Birçok havayolu şirketi iç mekânı aydınlatmak için gece aydınlatmada favori renk olan mavi renkli LED’leri tercih ediyor.

İspanyol firması JetBlue, kabinleri kobalt rengi (gece mavisi benzeri) LED’lerle aydınlatırken, Finnair, Finlandiya’ya yaptığı uçuşlarda nordik mavi rengi tercih ediyor. Virgin Atlantic firması ise gece gökyüzündeki yıldızları çoğaltmak için gümüş ayışığı LED’leri kullanıyor. Diğer yandan American Airlines ise gece uykuya dalmayı kolaylaştırmak için LED aydınlatma ile uçağın duvarlarını derin mavi renge boyuyor.

Kabinde kullanılan mavi LED’ler sayesinde uykuya dalmanın kolaylaştığını düşünen firmalar, jet-lag etkisinin de azaldığını ve bunun yanı sıra enerji tasarrufu da sağlandığını belirtiyor. Ayıca uçak kabini, gece vakti göze hoş gelen bir ambiyansa sahip oluyor.

Peki mavi ışık gerçekten de uyku konusunda faydalı mı?

Harvard Tıp Fakültesi‘nde yapılan bir araştırmaya göre güneş ışığı ve kişisel cihazların ekranından yayılan mavi ışığın, varlığında uyku hissini arttıran melantonin salgısını azalttığını ve böylece daha enerjik olmaya sebebiyet verdiğini ortaya koyuyor.

Benzer bir çalışma Western Michigan Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından da yapıldı, bu araştırma sonucunda mavi ışığın etkisinin kafeinden bile daha yüksek olduğu, daha hızlı reflekslere sahip olunduğu ve kognitif özelliklerde de iyileşmenin olduğu görüldü.

Mavi ışık şüphesiz uçuş ekibinin daha enerjik olmasına ve uyku ile mücadele edip daha hızlı refleksler sergilemesine imkan tanıyor fakat yolcular için bu durum ne kadar gerekli sorusu ise yanıtsız kalıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.