Soğuk Lehim Bağlantısı Nedir?

Soğuk lehim bağlantısı, lehimleme esnasında lehimin tamamen erimemesi sonucu oluşan bir problemdir. Soğuk lehim bağlantısı, lehim bağlantısının elektrik direncini artırır. Bu da lehim bağlantısının güvenilirliğini azaltarak birtakım sorunlara yol açabilir.

Soğuk Lehim Bağlantısı Nedir?
12.04.2022
2.611
A+
A-

Bir elektronik devrenin montajı sırasında en kritik adım lehimlemedir. Lehimleme ile ilgili en yaygın sorun soğuk lehim bağlantılarının oluşmasıdır.

Soğuk lehim bağlantısı, lehimleme esnasında lehimin tamamen erimemesi sonucu oluşan bir problemdir. Soğuk lehim bağlantısı, lehim bağlantısının elektrik direncini artırır. Bu da lehim bağlantısının güvenilirliğini azaltarak birtakım sorunlara yol açabilir.

Soğuk lehim bağlantıları, görsel kontrol yoluyla tespit edilebilir. Görsel kontrol sırasında bir büyüteç ya da kamera kullanmak tespiti kolaylaştırabilir. İdeal lehim bağlantısı, yumuşak, parlak ve iç bükey bir görünüme sahiptir. Bir soğuk lehim bağlantısı ise donuk, beyazımsı, dışbükey ve deforme olmuş bir görünüme sahiptir. Bu nedenle soğuk lehim bağlantısını doğru bir lehim bağlantısından ayırmak oldukça kolaydır.

Soğuk lehim bağlantılarını tespit etmenin diğer yolu da birden fazla elektriksel özelliği ölçebilen bir multimetre kullanmaktır. Çünkü soğuk lehim bağlantısının olduğu yerde dirençte artış görülür. Multimetre, elektrik direncindeki artışı tespit etmek ve devrenin sürekliliğini test etmek için kullanılabilir. Multimetre yardımıyla direnç testi yapıldığında sıfırın üzerinde bir okuma alınırsa büyük bir olasılıkla soğuk lehim bağlantısı vardır.

Lehimleme esnasında yapılan bazı hatalar soğuk lehim probleminin oluşmasına neden olabilir. Soğuk lehim bağlantısının yaygın nedenleri aşağıdaki gibidir.

  • Lehimleme esnasında çok düşük ya da çok yüksek sıcaklık kullanılması
  • Lehimin uygun olmayan şekilde erimesi ya da yeniden ıslanması
  • Lehim soğurken titreşime maruz kalması
  • Lehim alaşımının kirli olması
  • Bileşen geometrisinin uyumsuz olması

Soğuk lehim bağlantıları, elektrik mühendisleri için en sinir bozucu şeylerden biridir. Soğuk lehim problemini tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da bu sorunu azaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Soğuk lehim bağlantılarının oluşmasını önlemek için lehim üreticisinin önerdiği sıcaklık kullanılmalı, lehimin düzensiz dağılmasına neden olabilecek titreşim kaynakları kaldırılmalı ve kaliteli bir lehim pastası kullanılmalıdır.

Kaynak: What Is a Cold Solder Joint?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.