CFM Nedir?

CFM (Cubic Feet per Minute), dakika başına fit küp anlamına gelir. CFM, hacimsel bir akış birimidir. CFM, bir fanın maksimum hızda ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın hareket ettirebildiği maksimum hava miktarını temsil eder. CFM, fanın motoru (dönüş hızı), kanat uzunluğu, kanat aralığı ve şekli ile ilişkilidir.

CFM Nedir?
22.07.2023
5.504
A+
A-

Fan, hava akışı oluşturmak için kullanılan bir cihazdır. Bir fan, hareketi sağlayan bir motor ve hava akışını yaratan kanat düzeneğinden oluşur. Fanların büyük bir çoğunluğu elektrik motorlarıyla çalışsa da farklı güç kaynaklarıyla çalışan türleri de bulunmaktadır.

Fanlar, yaygın olarak elektronik cihazların soğutulmasında ve havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır.

Fanların havayı soğuttuğu düşünülse de aslında havayı soğutmak gibi bir yeteneği yoktur. Fanlar yalnızca hava akışı sağlar.

CFM (Cubic Feet per Minute), dakika başına fit küp anlamına gelir. CFM, hacimsel bir akış birimidir. CFM, bir fanın maksimum hızda ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın hareket ettirebildiği maksimum hava miktarını temsil eder.

CFM, fanın motoru (dönüş hızı), kanat uzunluğu, kanat aralığı ve şekli ile ilişkilidir. Kanat uzunluğu ve aralığı büyükse, fan her dakika daha fazla havayı hareket ettirir. Bu da yüksek CFM ile sonuçlanır.

Fanların boyutu arttıkça hava akışı da artmaktadır. Örneğin, 12 cm genişlikteki yüksek performanslı bir bilgisayar fanı, 85 CFM’ye kadar bir hava akışı sunabilir. Fan genişliği 14 cm’e çıkartıldığında, hava akışı da 110 CFM seviyesinin üzerine çıkmaktadır.

Hava akışı miktarını ölçmek için öncelikle havanın hızını ölçmek gerekir. Anemometre adı verilen ölçüm cihazı, hava hızını belirlemek için kullanılır. Hava hızı, fan kanalının kesit alanıyla çarpılarak hava akışı bulunmuş olur.

Hava akışı (CFM) = Hava hızı (FPM) * Kesit alanı

CFM ölçümü, fan en yüksek hızda çalışırken yapılır. Fan üreticileri, fanların hızı, hava akışı, gürültü seviyesi gibi özelliklerini her bir modeli için ayrı ayrı ölçmekte ve ürünün teknik dosyası içerisine yazmaktadır.

Dünyanın pek çok ülkesinde kabul görmüş Uluslararası Birimler Sistemi (SI)‘ne göre hacimsel akış hızı, saatte metreküp (m³/h) birimi kullanılarak ifade edilir. SI birimi, kolaylıkla CFM’ye dönüştürülür. Bir m³/h yaklaşık olarak 0,589 CFM‘dir ve bir CFM yaklaşık olarak 1,699 m³/h‘e eşittir.

CFM = 0,589 * m³/h

m³/h = 1,699 * CFM

Fanlar, kanatların etrafındaki hızlı hava akışı nedeniyle bir miktar gürültü üretir. Yüksek hava akışı, yüksek gürültü anlamına gelir. Bu nedenle her durumda yüksek CFM seçimi yapmak doğru değildir. Fan gürültüsünden kaçınmak için hava akışı ihtiyacına göre bir fan seçimi yapılmalı ya da yüksek kapasiteli fanlar uygun şekilde kısılarak kullanılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.