VoLTE Nedir?

VoLTE (Voice over LTE), 4G ağı üzerinden yapılan sesli aramaları ifade eder. VoLTE, telefon görüşmeleri için gerçek hayattaki gibi yüksek kaliteli ses sağlayan gelişmiş bir teknolojidir. VoLTE nispeten yeni bir teknolojidir ancak birçok avantaj sunar.

VoLTE Nedir?
24.01.2023
2.004
A+
A-

VoLTE (Voice over LTE), 4G ağı üzerinden yapılan sesli aramaları ifade eder. VoLTE, telefon görüşmeleri için gerçek hayattaki gibi yüksek kaliteli ses sağlayan gelişmiş bir teknolojidir.

LTE (Long-Term Evolution), 4G mobil veri ağını ifade eden bir kısaltmadır. Vo ise Voice over (üzerinden ses) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Buna göre, VoLTE kısaltması LTE üzerinden ses anlamına gelir.

Eski telefonlar, sesli aramalar için 2G veya 3G teknolojisini kullanır. Bir akıllı telefon, 4G özelliğine sahip olsa bile VoLTE desteği yoksa sesli arama sırasında 2G veya 3G şebekesine geçer. VoLTE özelliği, 4G üzerinden sesli görüşme yapmayı mümkün kılar.

VoLTE’nin en büyük avantajı, arama kalitesinin 2G ve 3G bağlantılarından daha iyi olmasıdır. Bunun sebebi 4G’nin 2G ve 3G’den daha fazla veri aktarabilmesidir. Standart ses şebekesi üzerinden yapılan telefon görüşmelerinden üstün ses kalitesine sahiptir. VoLTE, tam anlamıyla bir HD sesli arama deneyimi sunar.

VoLTE, indirme ve gezinme dışında arama yapmak için internet verisini kullanmaya olanak tanır. VoLTE ile telefon görüşmesi yaparken 4G hızında internette gezinmek mümkündür. Bu da çoklu görevler yapmayı mümkün kılar.

VoLTE, akıllı telefonların pil ömrünü artırabilir. VoLTE kullanılmadan bir arama yapıldığında telefonun 2G veya 3G’ye geçmesi gerekir. Arama bittiğinde telefon tekrar 4G ağına döner. Tüm bu geçişler esnasında farklı sinyaller aranır ve bu esnada önemli ölçüde güç tüketilir.

Çoğu akıllı cep telefonu ve neredeyse tüm ağ operatörleri VoLTE’yi destekler. VoLTE, dünya çapında sesli aramaları iyileştiren bir teknolojidir.

VoLTE aramalarının gerçekleşmesi için 4G sinyaline veya bir veri bağlantısına ihtiyaç vardır. Bir VoLTE araması yapıldığında telefon normal bir sesli aramada olduğu gibi en yakın baz istasyonuna bağlanır. Baz istasyonu, aramayı alıcıya aktarmak için VoLTE yöntemini kullanır. Alıcı da VoLTE cihazını kullanarak aramaya yanıt verir.

VoLTE üzerinden yüksek kaliteli bir görüşme yapabilmek için iki telefonda da VoLTE etkin olmalıdır. Cihazlardan biri VoLTE özelliğine sahip değilse standart kalitede bir görüşme olacaktır.

VoLTE, telefon görüşmelerini geliştiren yararlı bir teknolojidir. VoLTE, taraflar arasında yüksek kaliteli sesli aramalar sağlar ve esnekliği artırır. VoLTE nispeten yeni bir teknolojidir ancak birçok avantaj sunar.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.