Türkiye’de LED Aydınlatma Lideri Yine Vestel Oldu

Türkiye’de LED Aydınlatma Lideri Yine Vestel Oldu
11.03.2016
145
A+
A-

Türkiye’de LED aydınlatma sektöründe birinci olan Vestel, ünlü araştırma şirketi Frost&Sullivan tarafından 5 farklı kriter üzerinden yapılan araştırma sonucuna göre bu yıl da zirveyi kimseye bırakmadı.

Vestel, Manisa’da yer alan Vestel City üretim alanında iç, dış ve endüstriyel alanlarda kullanılacak olan LED aydınlatma ekipmanlarının Ar-Ge, tasarım ve üretim proseslerini kendi bünyesinde başarıyla yerine getiriyor.

Vestel geçen yıl %14 olan Türkiye LED aydınlatma pazar payını bu yıl %20’ye çıkardı. LED aydınlatmanın ucuz ithalat ürünleri yerine yerli ve kaliteli üretim ile yapılabileceğini ifade eden Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ikinci kez böyle bir başarıyı elde etmenin kendilerini gururlandırdığını belirtti. LED aydınlatma ürünlerinin verimliliklerinin daha da artacağını belirten Erdoğan Türkiye’nin LED aydınlatma dönüşümüne geç kaldığını bu sebeple sürecin hızlandırarak iç mekan ve dış mekanlarda yaygınlaştırılması gerekliliğine değindi.

Araştırma şirketi Frost&Sullivan’ın elde ettiği sonuçlara göre 2020 yılında Dünya genelinde LED aydınlatmanın %75’e ulaşılması tahmin edilirken Türkiye’de şuan 112.5 milyon € olan pazarın 2020’de 346 milyon €’ya ulaşması hedefleniyor.

LED aydınlatmanın sıklıkla kullanıldığı alanlar arasında AVM’ler, ofisler, hastane ve sağlık kuruluşları, sokak-park aydınlatmaları gelmekte. Aydınlatma verimliliği ve enerji tasarrufu açısından tercih edilen LED aydınlatma başlangıç maliyetini 1-1.5 içerisinde çıkartıyor. Günlük 10-12 saat kullanıldığında LED’lerin ömürleri 8-10 sene arasında değişim gösteriyor. Aydınlatmaya daha çok dış aydınlatmaya elektrik enerjisi harcandığından Türkiye’de özellikle sokak-park aydınlatmasında kullanılan yaklaşık 7 milyon armatürün LED aydınlatmaya dönüşümüyle %50’ye varan enerji tasarrufu sağlanacağı öngörülmektedir. Böylece Türkiye’nin enerji ithalinin düşmesi ile ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.