Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, alternatif akım ve tesla bobini gibi tarihteki önemli icatları gerçekleştirdi. Tesla’nın fikirleri zamanın o kadar ilerisindeydi ki, birçoğu ancak bugün hayata geçebildi. İcatları için dünya çapında yaklaşık 300 patent aldı. Tesla tarafından geliştirilen buluşların birçoğu da patent korumasına alınmadı.

Nikola Tesla Kimdir?
14.03.2023
1.473
A+
A-

Nikola Tesla, tüm zamanların en büyük bilim adamlarından biridir. Tesla’nın fikirleri zamanın o kadar ilerisindeydi ki, birçoğu ancak bugün hayata geçebildi.

Nikola Tesla, 1856 yılında Avusturya İmparatorluğu’nda (şimdiki adıyla Hırvatistan) doğmuştur.

Tesla, Sırp kökenli bir aileden geliyordu. Annesi, okumamıştı ama çok zekiydi. Boş zamanlarında küçük ev aletleri yapıyordu. Elektriğe ve icatlara olan sevgisini buradan kazanmıştı. Babası, Tesla’nın, kendisi gibi bir ortodoks rahip olmasını istiyordu. Buna rağmen okula gitti ve mühendislik eğitimi aldı.

Nikola Tesla, Almanya, Avusturya ve Çekya dahil olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde eğitim gördü. Tesla, aldığı eğitimler sayesinde elektrik mühendisi ve makine mühendisi oldu.

Tesla, 1870‘lerin sonlarında Macaristan’a taşındı. Burada bir telefon santralinde çalıştı. Burada bazı buluşlar yaptı ancak çalışmaları yeterince dikkat çekmedi. 1884 yılında, 28 yaşında, daha fazla fırsatın olduğunu düşündüğü ABD‘ye taşındı. Burada Thomas Edison ile tanıştı ve onun yanında çalışmaya başladı. Birkaç ay sonra aralarında bazı anlaşmazlıklar çıktı. Bunun üzerine Tesla, ayrılma ve kendi yolculuğuna devam etme kararı aldı.

Tesla, 1887 yılında Amerikalı girişimci George Westinghouse‘un desteğiyle bir şirket kurdu. Edison’un doğru akım sistemine karşı bir alternatif akım motoru olan endüksiyon motorunu sonlandırmayı başardı. Tesla, rakiplerinden daha verimli, daha dayanıklı ve daha ucuz olan icadını, 1888 yılında Westinghouse Company‘ye lisansladı.

Bir süre sonra Tesla, kablosuz iletişim üzerine çalışmaya başladı. Zengin bir finansçı olan JP Morgan‘ın desteğiyle bir laboratuvar kurdu. Daha sonra dünya kablosuz sistemi adında bir fikri ortaya attı. Bu erken radyo fikri, JP Morgan tarafından uygulanabilir görülmedi. Böylece laboratuvarı destekleyen fonu kaybetti.

Tesla, alternatif akım (AC) ve tesla bobini gibi tarihteki önemli icatları gerçekleştirdi. İcatları için dünya çapında yaklaşık 300 patent aldı. Tesla tarafından geliştirilen buluşların birçoğu da patent korumasına alınmadı.

Tesla, hiçbir zaman şöhret ve paranın peşinde olmamıştı. İnsanların hayatını iyileştirmek için çalışıyordu. Bu nedenle, yaşamının son yıllarını şöhretten uzak ve yoksulluk içinde geçirdi. Başarılı mucit, 1943 yılında hayatını kaybetti.

Tesla’nın son yılları trajik olsa da elektrik ve iletişim dünyasına kattıklarıyla başarılı bir mucit olarak anılmaya devam ediyor.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.