SolidWorks’ün En İyi Ücretsiz Alternatifi Nedir?

SolidWorks, yaygın olarak tasarımcılar, teknik ressamlar, makine mühendisleri ve inşaat planlamacıları tarafından kullanılan bilgisayar destekli katı modelleme yazılımıdır. SolidWorks’ün en ucuz olanı Standart pakettir ve bu paketi satın almak için yaklaşık olarak 30.000 TL ödemek gerekir. SolidWorks kullananların kolayca alışabileceği en iyi ücretsiz alternatif hangisidir?

SolidWorks’ün En İyi Ücretsiz Alternatifi Nedir?
11.01.2021
15.292
A+
A-

SolidWorks, yaygın olarak tasarımcılar, teknik ressamlar, makine mühendisleri ve inşaat planlamacıları tarafından kullanılan bilgisayar destekli katı modelleme yazılımıdır. SolidWorks yazılımı, hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu tasarımlar için kullanılabilmektedir. SolidWorks’ün Standart, Profesyonel ve Premium olmak üzere 3 farklı paketi bulunmaktadır. En ucuz olanı Standart pakettir ve bu paketi satın almak için yaklaşık olarak 30.000 TL ödemek gerekir. SolidWorks kullananların kolayca alışabileceği en iyi ücretsiz alternatif hangisidir?

SolidWorks, kalıcı lisans satışı devam eden nadir programlardan bir tanesidir. SolidWorks lisansi bir kez satın alındığında, ömür boyu kullanılabilir. Güncellemelerden faydalanmak için bakım anlaşması yapmak ve yıllık bakım ücreti (yaklaşık 10.000 TL) ödemek gerekir. Bu anlaşma içerisine teknik destek de dahildir.

Ömür boyu lisans olanağı mantıklı gibi görünse de satın alma maliyetleri pek çok kullanıcı için hala yüksektir. Diğer bir taraftan bakım anlaşması yapılmazsa program güncelleme alamamakta ve sonraki sürümler tarafından oluşturulan dosyaları açamamaktadır.

Türkiye’de SolidWorks yazılımlarının satışları distribütör firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu firmaların internet sitesinde lisans fiyatlarını görmek mümkün değildir. Yurtdışı kaynaklı internet sitelerinde lisans fiyatlarına ulaşmak mümkündür. Örneğin, SolidWorks Standard için $3,995, SolidWorks Professional için $5,490 ve SolidWorks Premium için $7,995 gibi fiyatlardan bahsedilmektedir.

SolidWorks’ün yaygın olarak kullanılan ücretsiz alternatifleri; FreeCAD, SketchUp, Onshape, BRL-CAD, Shapr3D, pCon.planner, QCAD, Designspark Mechanical, Open CASCADE‘dir.

SolidWorks’ün ücretsiz pek çok alternatifi olsa da FreeCAD, Windows, MAC ve Linux ortamlarında çalışabilen açık kaynak kodlu ücretsiz 3 boyulu modelleme yazılımı olarak öne çıkmaktadır. FreeCAD yazılımı, hem kişisel hem de ticari kullanımlar için ücretsizdir.

Hafif ve son derece hızlı bir program olan FreeCAD, her boyutta 3 boyutlu çizimler yapmak için idealdir ve SolidWorks kullanmayı biliyorsanız kısa süre içerisinde alışabilirsiniz.

FreeCAD, kendi dosya formatının yanında DXF, DWG, SVG, STEP, STL, OBJ ve 3DS gibi formatları da içe ve dışa aktarabilir. Temiz bir içe aktarma için STEP dosyası en iyi seçenek olarak görülmektedir.

Aşağıdaki bağlantı aracılığıyla FreeCAD ekibinin resmi internet sitesinden FreeCAD’in güncel sürümünü indirebilirsiniz. Kurulum dosyası Windows platformu için yaklaşık olarak 485 MB boyuta sahiptir.

https://www.freecadweb.org/downloads.php

FreeCAD hakkındaki görüşlerinizi ve diğer alternatif önerilerinizi yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.