Mutfak Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bir aydınlatma planı, mutfak dekorasyonunuzun ayrılmaz bir parçası olmalıdır. DIY Network, mutfak aydınlatmasında dikkate alınması gereken başlıca faktörleri bir araya getirdi.

Mutfak Aydınlatması Nasıl Yapılır?
26.01.2017
2.426
A+
A-

Bir aydınlatma planı, mutfak dekorasyonunuzun ayrılmaz bir parçası olmalıdır. DIY Network, mutfak aydınlatmasında dikkate alınması gereken başlıca faktörleri bir araya getirdi.

Konut aydınlatması konusunda ulusal çapta tanınmış tasarımcı Randall Whitehead, “Aydınlatma genellikle bir mutfak dekorasyonunda dikkate alınen en son şey ve bütçeden kesilen ilk şey.” diyor.

İyi bir mutfak dekorasyonundan bahsetmek için, bu mutfağın düzgün bir şekilde aydınlatımış olması gerekir. Düzgün aydınlatma için ise şık armatürler seçmekten daha fazlası gerekir. İyi bir plan ile mutfağın mimari ve dekoratif detayları aydınlatılmalıdır.

Parlama Hataları

Mutfak aydınlatması söz konusu olduğunda, en yaygın hata tavana monte edilen bir armatür ile tüm alanın aydınlatılmaya çalışılmasıdır. Whitehead bunun sonucunu “parlama bombası” olarak adlandırıyor.

Ulusal Mutfak ve Banyo Derneği’nin sertifikalı mutfak tasarımcısı ve yönetim kurulu üyesi Max Isley diyorki; “Birçok insan aydınlatmayı yanlış yapıyor, bazı bölgelerde aşırı miktarda ışık olurken bazı bölgelerde gölge alanlar oluşuyor.

Bakış Planı

Hiçbir tek ışık kaynağı, mutfak için gerekli tüm ışığı sağlayamaz. Bir mutfak, dört farklı ışık çeşidinin karışımı ile iyi aydınlatılabilir. Her mutfak yenilemesinde bunlar yer almalı; görev aydınlatması, ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma.

Mutfak-Sarkit-Aydinlatma

Mutfak-Spot-Aydinlatma

Işıkları Karartma

Evdeki her odada olduğu gibi, mutfaktaki ışık seviyesi de ayarlanabilir olmalıdır. Yemek pişirirken veya temizlik yaparken, parlak ışık işi kolaylaştırır. Bir yemek sonrası sohbet ederken ise karanlık ışıklar harika bir ortam yaratır.

Yine de mutfağınıza yerleştirilecek tek dimmer harikalar yaratamaz. Mutfağınızda görev aydınlatması, ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve dekoratif aydınlatma gibi farklı aydınlatma türlerine ayrı dimmer bağlanmalıdır.

Mutfak-Aydinlatma-Ornekleri

Mutfak-LED-Aydinlatma

Aydınlatma Tasarımcısı

Dekorasyon ekibinize bir aydınlatma tasarımcısı eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Bir aydınlatma tasarımcısı mutfağın düzenine, tavan yüksekliği, doğal ışık ve yüzey kaplamaları gibi tasarımın diğer unsurlarına çalışarak ihtiyacınız olan ışığın miktarına ve yerleşimlerine kadar verir.

Bütçeniz bir aydınlatma tasarımcısını karşılayamıyorsa, Whitehead’in son kitabı olan Konut Aydınlatması, Pratik Rehber, mutfaklar hakkında kapsamlı bir bölüm içeriyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.