LoRaWAN Nedir?

LoRaWAN, düşük güçlü geniş alan IoT ağları için küresel bir standarttır. LoRaWAN protokolü, çok düşük güç tüketimi ile uzun menzilli (birkaç kilometre) çift yönlü iletişim sunan standart ağ protokolüdür. İletişim menzili, cihazlar arasındaki engellere ve çevresel koşullara göre değişiklik göstermektedir.

LoRaWAN Nedir?
17.10.2020
2.121
A+
A-

IoT (Nesnelerin İnterneti), süreçleri ve işlemleri otomatikleştirmek, daha iyi karar almayı sağlamak için milyonlarca cihazın bağlanmasına, ölçülmesine ve izlenmesine olanak tanır.

IoT pazarında farklı uygulamalar için birçok teknoloji ve iletişim protokolü bulunmaktadır. Uygun maliyet, uzun menzil ve düşük güç tüketimi gibi ihtiyaçların bulunduğu endüstriyel uygulamalarda LoRaWAN protokolü öne çıkmaktadır.

LoRaWAN, düşük güçlü geniş alan IoT ağları için küresel bir standarttır. LoRaWAN protokolü, çok düşük güç tüketimi ile uzun menzilli (birkaç kilometre) çift yönlü iletişim sunan standart ağ protokolüdür. İletişim menzili, cihazlar arasındaki engellere ve çevresel koşullara göre değişiklik göstermektedir.

LoRaWAN, uygun maliyetli ağ dağıtımları için lisanssız ISM radyo bantlarını kullanmaktadır.

LoRaWAN ağlarında kullanılan frekans planı yerel düzenlemelere göre farklılık göstermektedir. Örneğin; Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de 863-870 MHz, ABD, Kanada ve Güney Amerika’da 902-928 MHz, Çin’de 470-510 MHz frekans aralığı kullanılmaktadır.

LoRaWAN, veri gönderirken ve alırken çok düşük akım (50 mA’den az) çeker. Bu sebeple LoRaWAN teknolojisini kullanan cihazların güç tüketimi oldukça düşüktür. Düşük güç tüketimi 10 yıla kadar pil ömrüne izin verir. LoRaWAN sensörleri madeni para büyüklüğündeki CR2032 pil ile çalıştırılabilir.

LoRaWAN’ın çift yönlü iletişim altyapısı, sokak aydınlatmaları, ev otomasyonu, sulama sistemleri ve enerji optimizasyonu gibi çeşitli uygulamalarda kullanımını mümkün hale getirmektedir.

LoRaWAN iç mekanlarda yüksek nüfuz etme kabiliyetine sahiptir. Bu sayede yer altında bulunan su ve gaz sayaçlarını izleyen sensörlerde kullanımı mümkündür.

LoRaWAN ağları, lisanssız ISM bantlarını kullandığından herhangi bir servis sağlayıcıdan belirli bir frekans için lisans almaya ihtiyaç duyulmaz.

LoRaWAN protokolü, kâr amacı gütmeyen bir dernek olan LoRa Alliance tarafından desteklenmektedir. LoRa Alliance’ın mobil ağ operatörleri, baz istasyonu tedarikçileri, sensör üreticileri ve sistem entegratörleri de dahil olmak üzere 500’den fazla üyesi bulunmaktadır.

LoRaWAN standardı, tüm LoRaWAN ağlarınını birbiriyle çalıştırmak amacıyla açık kaynak yaklaşımına dayandırılmaktadır.

LoRaWAN mimarisi çok sayıda düğüm (node), ağ geçidi (gateway) ve merkezi sunucudan oluşur. Gömülü iletişim cihazına sahip nesnelere düğüm adı verilir. Örneğin, üzerinde LoRaWAN modülü bulunan sokak lambası bir düğümdür. Ağ geçidi, çok sayıda düğümden veri alan ve onlara veri gönderen cihazdır. Sunucu ise 3G, 4G ya da ethernet bağlantısını kullanarak ağ geçidine bağlanır. Tüm veriler sunucuda toplanır ve ağ yönetimi organize edilir. Kullanıcı ile sistem arasındaki bağlantı da sunucu üzerindeki yazılım ile sağlanır.

LoRaWAN ağlarında düğüm başına maliyet 15$‘dan daha azdır. LoRaWAN ağları 128 bit uçtan uca şifreli iletişim ile son derece güvenlidir.

LoRaWAN teknolojisi gerçek zamanlı veriye ihtiyaç duyulan uygulamalar için uygun değildir. LoRaWAN ağında yalnızca birkaç dakikada bir küçük paketler gönderilebilir. LoRaWAN teknolojisi kullanılarak telefon görüşmesi yapmak ya da fotoğraf ve video göndermek mümkün değildir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Erman dedi ki:

    Yönetmeliğe göre 433 MHz görünüyor.
    Resmî Gazete Tarihi: 23.10.2011 Resmî Gazete Sayısı: 28093
    mevzuat.gov.tr adresinden bakılabilir