LM-79

LM-79, LED gibi katı hal aydınlatmaların fotometrik ve elektriksel özelliklerini ölçmek için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından oluşturulan test yöntemidir. Bir aydınlatma armatürü ya da lambanın belirli ekipmanlar yardımıyla standart bir süreçte değerlendirilmesini sağlar.

LM-79
30.04.2019
1.645
A+
A-

LM-79, LED gibi katı hal aydınlatmaların fotometrik ve elektriksel özelliklerini ölçmek için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından oluşturulan test yöntemidir. Bir aydınlatma armatürü ya da lambanın belirli ekipmanlar yardımıyla standart bir süreçte değerlendirilmesini sağlar.

Geleneksel aydınlatma ürünlerinde fotometrik değerlendirme ışık kaynakları ve armatürler için ayrı teste dayanmaktadır. Buna bağıl fotometri adı verilir. Ancak katı hal aydınlatmalarında genellikle LED ışık kaynakları, termal etkileri sebebiyle armatürden ayrılmaz. Bu yüzden birlikte test edilmesi gerekliliği ortaya çıkar buna da mutlak fotometri denir.

LM-79 test methodu ilk kez 2008 yılında ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından Energy Star programında kullanıldı ve o tarihten bugüne LED aydınlatma ürünlerinin ölçümü için uluslararası standart yöntem olarak kabul gördü.

LM-79 ölçümü ile aydınlatma elamanının; toplam ışık akısı, ışık şiddeti, ışık yoğunluğu dağılımı, elektriksel güç özellikleri (giriş gerilimi, akımı, gücü ve güç faktörü), ışık etkinliği ve CRI, CCT, renk koordinatları gibi renksel özellikleri ölçülür.

LM-79 testi, aydınlatma armatürü için tam bir test prosedürü gerektirir. LM-79 ölçümleri ve fotometrik değerlendirme için, gonyofotometre ve bütünleştirme küresi (Ulbricht küresi) gibi ekipmanlara ihtiyaç duyulur.

Bütünleştirme küresi ile aydınlatma armatürünün toplam ışık akısı ve renksel özellikleri ölçülür.  Gonyofotometre sistemi ise, ışık şiddeti dağılımını yani ışığın nasıl yayıldığını ölçmek için kullanılır.

LM-79 testi gerçekleştirilirken; aydınlatma armatürü 25 derece sıcaklıkta, termal transferi sınırlandıracak şekilde monte edilmeli ve hava akışı kontrol altına alınmalıdır. Test sırasında aydınlatma armatürleri belirtilen giriş gerilimi (AC/DC) ile çalıştırılmalı, armatürün kısılabilir özelliği varsa ölçümler maksimum parlaklıkta gerçekleştirilmelidir. Ölçümler yapılmadan önce aydınlatma armatürü yeterince uzun süre (minimum 30 dakika) çalıştırılmalı, stabilizasyon ve sıcaklık dengesine ulaşması için beklenmelidir.

Piyasada farklı üreticilere ait farklı kalitede ürünler bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, ürünler arasında seçim yapabilmek için bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. LM-79 verileri sayesinde, aydınlatma armatürlerinin karşılaştırılması ve performans gereksinimlerine göre değerlendirilmesi mümkün hale gelmektedir.

IESNA LM-79-08 standardına uygun elektriksel ve fotometrik verilerin ölçülmesi için TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş test laboratuvarları tercih edilmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.