LED’leri Daha Akıllı Yapacak 10 Fikir

Günümüzde binlerce ticari ürün tanıtımı yapılmakta ve bununla beraber hiç şüphesiz LED’ler bu inovasyonların ardında kendini göstermektedirler. Her geçen gün yeni özellikler kazanan cihazlara bu özellikleri gerçekleştirebilmek için LED’ler yardımcı oluyor. LED lerden yararlanılarak ortaya çıkartılmış dahice olan 10 fikri sizlerle paylaşıyoruz.

LED’leri Daha Akıllı Yapacak 10 Fikir
07.07.2016
320
A+
A-

Günümüzde binlerce ticari ürün tanıtımı yapılmakta ve bununla beraber hiç şüphesiz LED’ler bu inovasyonların ardında kendini göstermektedirler. Her geçen gün yeni özellikler kazanan cihazlara bu özellikleri gerçekleştirebilmek için LED’ler yardımcı oluyor. LED lerden yararlanılarak ortaya çıkartılmış dahice olan 10 fikri sizlerle paylaşıyoruz.

1. Multiasking

Sensörler gün geçtikçe ucuzluyor ve birçok ürünün bir parçası oluyor. Böylece bu küçük yardımcılar ile ışıkları internet ile buluşturmak ve bu sayede odadaki hava kalitesini, sıcaklığı ve bir çok özelliği eş zamanlı olarak kontrol etmek mümkün oluyor. Yani LED aydınlatma sadece ortamı aydınlatma ile kalmayıp diğer pek çok faktöre göre kendini ayarlıyor ve bilgi sunuyor. Bu da aydınlatmada güzel bir multitasking örneği oluşturuyor.

2. Konum Takibi

Acuity Brands ve Philips’in geliştirdiği bir yenilik sayesinde günümüzün en sıcak teknolojisi akıllı telefonlar ile iç mekan aydınlatma armatürleri kullanılarak konumunuz kapalı alan içerisinde, sadece 10 cm lik bir yanılma payı ile tespit edilebiliyor. Bu sayede büyük alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda satış görevlilerinin birbirleri ve müşterileri ile daha kolay irtibatta kalması sağlanıyor.

3. Sofistike Kapasitör Desteği

Acil durum aydınlatma ünitelerinin en büyük zayıflığı pillerinin zamanla bozulmasıdır. Kapasitör teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak pilsiz olarak 1 saate yakın aydınlatma sağlayabilen ürünler geliştirilmiştir. Bunun sonucunda 10 yıldan fazla sürede bakıma ihtiyaç duymadan güvenle çalışabilen acil durum aydınlatma sistemleri Teknoware ve Ledo tarafından üretilmiştir.

4. Kablosuz Aydınlatma

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlamasa da üreticiler bu teknolojiyi daha ucuza mal etmenin yollarını aramakta. Auraled firmasının yaptığı çalışmalar ile yaşlı kablolardan kurtulup sudan etkilenmeyen ve kablosuz olan aydınlatma armatürleri birkaç yıl içerisinde markete girecek.

5. Küçülen Boyutlarda LED Elemanları

Lumileds, Samsung, Osram, iGuzzini firmalarının üzerinde çalıştıkları sistemler ile LED’ler küçülmekte ve aydınlatma akısı artmaktadır. Böylece hem daha tasarruflu hemde daha iyi aydınlatma kapasitesi sunan chip-ölçekli LED’ler ile gece vakti yollar adeta gündüz gibi.

6. Kameralı Aydınlatma

EWO, Zumtobel, Steinel, Hubbell firmalarının içinde bulunduğu alan olan bu aydınlatma sistemleri ile evinizde sizi takip ederek aydınlatma armatürünüzü hareketleriniz ile kontrol etmek gerçek oldu. Kameraların ucuzlayan fiyatları ile lambaların içerisinde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bu yenilik de hayatımıza girdi.

7. DC Güç Ağı

Cisco, Zumtobel firmalarının öncüğünü üstlendiği teknoloji ile Power over Ethernet (PoE), ve DC-powered track lighting, LED lerin iletişimdeki yeni kullanım alanlarından sadece bir tanesi.

8. Li-Fi

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Harold Haas’ın ortaya çıkardığı bir iletişim şekli olan Li-Fi ile ışığı kullanarak Wi-Fi den 100 kat daha yüksek hızlara erişmek mümkün. Bu da demek oluyor ki sevdiğiniz bir filmi dakikalar içerisinde bilgisayarınıza kaydetmek mümkün. LED aydınlatma sistemini insan gözünün seçemeyeceği mili saniyeler içerisinde yakıp söndürerek iletişim sağlayan Li-Fi sistemi ile zararlı elektromanyetik dalgalar da saçmıyor.

9. Kendi Kendini Kontrol Eden Işıklar

Google’ın Nest Labs da yapılan bir prototip ile kişisel ayarları aklında tutabilen bir aydınlatma sistemi geliştirildi. Böylece aydınlatma sistemi ortam şartları ve sizin durumunuza göre en iyi ışığı kendi otomatik seçiyor.

10. Akıllı Sokak Aydınlatmaları

Schreder, Hess, Philips’in başını çektiği bu alanda ise sokak aydınlatmaları akıllı hale getirilerek önemli derecede enerji tasarrufu sağlanıyor. Boş caddelerde armatürün ışık şiddetini kısan istendiğinde uzaktan tek tuşla armatürleri açıp kapayabilen aydınlatma sistemleri ile caddeler eskisinden çok daha aydınlık ve tasarruflu.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.