LED Aydınlatmada Düşük Fiyat Beklentisi Tasarımcıları Zora Soktu

Etiket fiyatı, LED aydınlatma endüstrisinde satış rakamlarını etkileyen temel faktörlerden biri olmaya devam ediyor. LED aydınlatma üreticileri, LED’li ürünlerin fiyatını düşürme konusunda kıyasıya bir rekabet içerisinde. Hal böyle olunca, tüketiciler gibi üreticiler de inovatif tasarımları tercih etmiyor.

LED Aydınlatmada Düşük Fiyat Beklentisi Tasarımcıları Zora Soktu
05.04.2017
225
A+
A-

Etiket fiyatı, LED aydınlatma endüstrisinde satış rakamlarını etkileyen temel faktörlerden biri olmaya devam ediyor. LED aydınlatma üreticileri, LED’li ürünlerin fiyatını düşürme konusunda kıyasıya bir rekabet içerisinde.

LED aydınlatmayı tüketicilerle buluşturabilmek ve tüketim alışkanlığını bu yöne çekebilmek amacıyla fiyatları düşürmek zorunda kalan hem Çinli hem de Batılı üreticiler, tüketicinin de fiyat talebini karşılayabilmek için ürünlerinde kısır bir fiyat erozyonuna gitti.

Uzmanlar LED aydınlatma ürünlerinin fiyatının dip seviyeye ulaştığını ve bu etiket fiyatları üzerinden artık daha fazla indirim yapılamayacağını düşünüyor.

Fakat çekici tasarımları ve gelişmiş özelliklerinden dolayı bazı LED’li ürünler, standart LED’li ürünlere göre Amerika pazarında 0,5$ civarında daha pahalı olabiliyor. Bu da, tasarımın ürün üzerine çok da fiyat farkı getirmediğini gösteriyor.

Aydınlatma tasarımı yaparken, tasarımcıların etkili bir model oluşturması ve tüketicinin yaptığı masrafı kısa sürede amorti edebilmesini de düşünerek bir tasarım yapması gerekiyor.

Sadece fiyat düşünüldüğü ve ucuz ürünlerin kalitesine bakılmaksızın kullanıldığı zaman, genellikle tüketiciler aydınlatmadan memnun kalmıyor. Yetersiz, titrek ve kontrol edilemeyen ışık altında uzun süre geçiren çalışanlar uzun vadede birtakım sağlık problemleri yaşayabiliyor.

Düşük LED lamba fiyatları üreticiler için de bir takım problemlere yol açıyor. Üreticiler fiyatları düşürmek için tedarik zincirini genişletmek zorunda kalıyor ve bu durum da genel kalitenin düşmesine yol açabiliyor. Ayrıca fiyatları düşürebilmek için üreticiler, inovatif tasarımlardan uzaklaşıyor bu da tasarımcıya olan ihtiyacı azaltıyor.

Bu durumu değiştirebilmek ve yeni tasarımların önünü açabilmek için, fiyatını hak eden iyi tasarımları desteklemek ve bu ürünleri tercih etmek gerekiyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.