LED Sokak Aydınlatmasının Avantajları

Geleneksel sokak aydınlatma sistemleri yerine enerji verimli, maliyet etkin LED aydınlatma çözümlerine geçişin avantajları nelerdir?

LED Sokak Aydınlatmasının Avantajları
20.04.2016
739
A+
A-

Dünyada her geçen gün daha fazla şehir enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik gibi avantajları sebebiyle sokak aydınlatmalarını LED aydınlatmalar ile değiştiriyor. Los Angles’dan Chicago’ya, Shanghai, Kopenhag’dan bir çok Hint şehri floresan, kompakt floresan ve akkor lambalı geleneksel armatürlerini LED armatürler ile değiştiriyor.

Farklı şehirlerdeki LED sokak aydınlatma projelerinin analizi, uzun vadeli enerji tasarrufu sağlaması ve uzun ömürlü oluşu sayesinde yatırım geri dönüşünün oldukça hızlı olduğunu göstermiştir.

LED sokak aydınlatmasına geçiş küresel ölçekte enerji tüketimini %40 azaltabilir, her yıl 160 milyar tasarruf sağlayabilir ve CO2 emisyonunu 670 milyon ton azaltabilir.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, LED sokak aydınlatma maliyetleri yaklaşık %50 oranında azaldı, bu düşüş dünya çapında satışların önünü açtı. Bir araştırmaya göre LED sokak lambaları 2020 yılına kadar ABD’ye her yıl 2 milyar Dolar gelir getirecektir.

Bir şehir için LED sokak aydınlatmalarına geçişin yararlarını tartışalım. Geleneksel sokak aydınlatma sistemleri yerine enerji verimli, maliyet etkin LED aydınlatma çözümlerine geçişin avantajları nelerdir?

LED Sokak Aydınlatmasının Avantajları

LED aydınlatmaya geçiş yapan şehirler elektrik faturalarında iyi miktarda tasarruf elde etmektedir.

LED teknolojisi çevresel ve finansal yararları sayesinde her geçen gün daha fazla şehirin dikkatini çekmektedir. Yüksek kalite beyaz LED ışık güvenlik ve emniyet bakımından da araç sürücüleri, bisikletliler ve yayalar tarafından da oldukça beğeniliyor. LED lambalar geleneksek sokak aydınlatmaları ile karşılaştırıldığında daha temiz ve aydınlık bir görüntü sunuyor.

LED sokak aydınlatmalarının en önemli avantajı LED’ler son derece uzun ömre sahiptir. Filamente sahip olmadıklarından, kolayca yanmazlar. Doğru tasarlanmış LED sokak armatürleri 50.000-100.000 saat aralığında ömür sunabilir. LED’ler akkor flamanlı lambaların kullandığı enerjinin yalnızca %15’ini kullandığından, watt başına daha fazla ışık yaratırlar. LED’ler watt başına 100 lümen sunabilirken, geleneksel sokak aydınlatmaları sadece watt başına 58 lümen sağlayanbilir.

Geleneksel civa buharlı lambalar veya yüksek basınçlı sodyum buharlı lambaların aksine LED’ler civa gibi zehirli kimyasallar içermez. Aynı zamanda, LED aydınlatmalar minimum bakım maliyetlerine sahiptir. Çünkü LED’ler sürdürülebilir ürünlerdir ve çok uzun ömür sunabilirler. Bu yüzden, sokak lambalarının değişimi zaman ve para tasarrufu sağlar. Ayrıca LED’ler diğer lambalara göre daha az ısı yayar.

LED aydınlatmalar güç kullanımı bakımından oldukça geliştirildi. Geleneksel aydınlatma armatürleri üretilen ışığın bir kısmını yayarken, LED aydınlatma armatürlerinde çok küçük ışık kayıpları yaşanır ve maksimum güç etkinliğine sahiptir. LED’lerin ısınmaya ihtiyacı yoktur, bu sayede anında açılabilir.

LED Sokak Aydınlatma Armatürü Tasarımı

LED sokak aydınlatmaları için çeşitli tasarım örnekleri bulunmaktadır, ancak eğilim yüksek güç 1 watt LED’lerin kullanımı üzerinedir. Bazıları da tek bir pakette birleştirilerek yüksek güç elde edilmiş düşük güç LED’leri kullanmaktadır. LED sokak aydınlatma armatürünün şekli soğutucu, estetik tasarım vb. faktörlere bağlıdır. Soğutucular LED sokak armatürlerinde önemli bir rol oynamaktadır, doğrudan ürün ömrüne etki eder. LED ışık kaynaklı bir sokak armatürünün ömrü ışık çıkışı ile belirlenir. LED armatürünü parlaklığı %30 oranında azaldığında, ürün ömrünün dolduğu varsayılır.

LED sokak lambaları ışığı dikdörtgen bir desen halinde veren lense sahiptir, böylece geleneksel yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar gibi reflektöre ihtiyaç duymaz.

Bu içeriğin hazırlanmasında BizLED kaynağından bazı içeriklere yer verilmiştir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.