LED Sokak Aydınlatmalarında Gizlilik Meselesi, Kurulum Endişeleri ve Sağlık Sorunları

LED aydınlatma, daha az enerji tüketmesi ve civa gibi zararlı kimyasallar içermemesi sebebiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. LED’ler daha yüksek dayanıklılığa sahip ve diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun kullanım ömrü sunuyor.

LED Sokak Aydınlatmalarında Gizlilik Meselesi, Kurulum Endişeleri ve Sağlık Sorunları
20.09.2016
405
A+
A-

LED aydınlatma, daha az enerji tüketmesi ve civa gibi zararlı kimyasallar içermemesi sebebiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. LED’ler daha yüksek dayanıklılığa sahip ve diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun kullanım ömrü sunuyor.

LED aydınlatma ticari alanlarda olduğu kadar konutlarda da popüler hale geliyor. Ancak, kullanıcıların LED teknolojisi hakkında çok az farkındalık sahibi olması bir endişe konusu haline gelmeye başladı. Çünkü kullanıcılar kötü tasarlanmış, yanlış üretilmiş LED sokak aydınlatmalarının insan ve hayvanların sağlıkları üzerindeki kötü etkileri, çevresel etkileri ve insanların gizliliğini ihlal edebileceği konusunda yeterince bilinçli değil. Kötü tasarlanmış LED sokak aydınlatmalarının yıkıcı etkileri hakkında bilgi sahibi olmak, kullanıcılar için olduğu kadar diğer insanlar için de son derece önemli.

Öncelikle LED aydınlatmanın iyi tarafına bakalım. LED sokak aydınlatmalarının ana özelliklerinden birisi de akıllı şehirler yaratmak için yardımcı olmasıdır. Örneğin, İngiltere geçenlerde 33.000 kablosuz LED sokak aydınlatma armatürünün kurulumunu gerçekleştirdi. Bu armatürler düşük güç özelliğiyle birlikte, ultra dar bant kablosuz bağlantı teknolojisini kullanarak her lambanın bir router gibi çalışmasını sağlıyor. Los Angeles’ta 4G LTE hücresel bağlantı sunacak sokak aydınlatma direklerinin kurulumunu gerçekleştirmişti.

Şimdi de yanlış tasarlanmış veya hatalı kurulmuş LED sokak aydınlatmalarının kötü etkilerine bakalım. LED sokak aydınlatmalarının çok yakında dijital tabelalar, Wi-Fi routerlar ve CCTV kameraları ile donatılması bekleniyor. Bu aydınlatmalar trafik akışını, gürültü kirliliğini, yerel hava durumunu ve yakındaki park alanlarını izleyebilecek çeşitli sensörlerle donatılabilir.

Kısacası akıllı LED sokak aydınlatma teknolojisi hayatımızı daha iyi ve kolay bir hale getirme yolunda ilerlemektedir. Bununla birlikte, çok geç olmadan sorumlu vatandaşlar olarak bazı endişelerin farkında olmalıyız.

Gizlilik Meselesi

Hiç şüphe yok ki, sensörlerle donatılmış LED sokak aydınlatmaları insanlara sayısız yarar getiriyor. Ancak bu sensörler yardımıyla toplanan sayısız veriler, bazı kaygılara yol açmaktadır. Gelecekteki sokak lambaları yakınından geçen kişierin telefon görüşmelerini takip edebilir, kalp atışlarını izleyebilir bir hale gelecektir. Bu sebeple, vatandaşların verilerinin hangi amaçla kullanılacağı hakkında bilinçli olması gerekiyor.

Kurulum Endişeleri

LED sokak aydınlatmalarının pek çok yerde hiçbir şekilde araştırma veya istişare yapılmadan kötü bir şekilde kurulduğu biliniyor. Bu kötü kurulum vatandaşlar için sağlık sorunlarına sebep oluyor.

LED sokak aydınlatmaları sadece enerji verimli değil, aynı zamanda yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar ile karşılaştırıldığında daha uzun kullanım ömrü sunuyor. Bu yüzden sodyum lambalardan LED lambalara dönüşüm hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Ancak bu dönüşüm bazı endişeleri beraberinde getiriyor.

  • LED sokak aydınlatmaların oluşturduğu parlama, araçlar ve arabalar tarafından gölgelenen şeylerin görülmesini zorlaştırıyor.
  • Beyaz LED lambalar, geleneksel aydınlatmalara göre sirkadiyen uyku ritimleri üzerinde beş kat daha fazla etkiye sahiptir.

Sağlık Sorunları

LED’ler yüksek miktarda mavi ışık içermektedir. Amerikan Tıp Derneği’ne göre bu ışık, insan ve hayvan sağlığı üzerinde kötü etkilere sahip. Mavi ışık LED2in içerisinde yaratılıyor ve fosfor kaplama yardımıyla beyaza dönüştürülüyor. Bu kaplama, ışık enerjisinin bir kısmını emer ve sarı ışıkları geçirir. LED aydınlatmalara hızlı geçiş insanların maruz kaldığı mavi ışığın kontrol edilemez bir hale gelmesine sebep oluyor. Bu nedenle, ışık kaynağı seçiminde yalnızca yüksek verim üzerine değil, göze hoş gelmesi ve daha az zararlı ışıkların seçilmesi tavsiye edilir.

Uygulanabilir Çözümler

Bu tür sağlık ve gizlilik sorunlarının dışında, hala daha akıllı, daha iyi ve daha güvenli şehirler yaratmak için uygulanabilir belirli teknolojik çözümler ön plana çıkıyor. Örneğin, Flagstaff şehri filtrelenmiş beyaz LED (FLED) ve dar bant amber (NBA) aydınlatma armatürlerini deniyor. FLED bir cam filtre düzenlenmiş beyaz LED’lereden oluşturulur ve kısa dalga boyundaki mavi ışığı sınırlandırır. Çoğunlukla sarı ışık yayan bu armatürler NOAO (Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi) tarafından da tavsiye ediliyor.

M-LIVE da ışıkları kontrol etme yeteneği ile donatılmış akıllı sokaklar yaratabilmek için geliştirilmiş bir diğer teknolojidir. Bu teknoloji ışık seviyesinin yakındaki kullanıcıların gereksinimlerine göre değiştirilmesini sağlamaktadır. Temel olarak hareket sensörleri, kablosuz haberleşme sistemleri kullanmaktadır. Aynı zamanda, tüm bu teknolojiler düşük elektrik maliyetlerini elde etmeye yardımcı olur.

BizLED Bureau

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.