Yanlış Bilinen LED Gerçekleri

LED ışık kaynağı olarak son 10 yılda aydınlatmada çok hızlı bir biçimde kendine iyi bir yer edinmiştir. LED ışık kaynakları fark edilebilir bir hızla konvansiyonel ışık kaynaklarının yerini alırken, hala LED’ler hakkında bazı yanlış algı ve önermeler var.

Yanlış Bilinen LED Gerçekleri
27.04.2017
303
A+
A-

Aydınlatma yine bildiğimiz aydınlatma bir değişiklik yok, ışık kaynağından çıkan ışığı kullanma yöntemidir en temel deyişle.

LED’e baktığımızda, ışık kaynağı olarak son 10 yılda aydınlatmada çok hızlı bir biçimde kendine iyi bir yer edinmiştir. Enerji verimliliği, dayanıklılık, uzun ömür, aydınlattığı objeleri ısıtmama vb. özellikleri ile aydınlatma tasarımcılarına geniş özgürlükler sağlamıştır.

LED ışık kaynakları fark edilebilir bir hızla konvansiyonel ışık kaynaklarının yerini alırken, hala LED’ler hakkında bazı yanlış algı ve önermeler var.

LED’ler çok pahalı

İlk satın almada LED aydınlatma fiyatları, konvansiyonel ışık kaynaklarına göre kesinlikle daha pahalı. Ancak düşük enerji tüketimi, uzun kullanım ömürleri, işletme,  bakım ve lamba değiştirme maliyetleri LED leri daha ekonomik yapıyor.

Ek olarak tesisat ve güç kaynakları altyapı maliyetini aşağıya çekiyor. Burada yatırımcı/kullanıcı ilk yatırım fiyatına değil, kullanım ömrü boyunca toplam sistem maliyetlerini (enerji tüketimi dahil) dikkate almalıdır.

LED ışığı çok mavi

LED aydınlatma teknolojisinin ilk yıllarında fazlaca mavi içeren soğuk beyaz ışık veren ürünler mevcuttu. Ancak bu renk sorunu teknolojideki yeniliklerle aşıldı, artık renk kalitesi yüksek, istenilen renk sıcaklıklarında ürünlere ulaşmak mümkün. Kalitesiz ürünlerde yaşanan renk kaymaları bu algıyı derinleştirmiş olsa da. Gerçek kaliteli doğru ürün seçimlerinde renk kaymaları, standartların kabul ettiği sınır değerlerden çok daha iyi durumda olabiliyor.

LED’ler çok parlak değil

Bu önerme ile ne kastediliyor anlamak zor, ancak referans ışık verimliliği olmalı. Birkaç yıl öncesine kadar LED’lerin ışık verimlilikleri düşüktü bu doğru. Artık toplam ürün kalitesi ile birlikte ışık kalitesi ve ışık verimlilik değerleri konvansiyonel ışık kaynaklarını geçmiştir. Diğer avantajları ile birlikte LED’ler verimlilik bakımından aydınlatma sektörü için esneklik ve önemli fırsatlar sunuyor.

LED lambalar DIM edilmiyor

Aslına bakarsanız LED en kolay DIM edilebilen ışık kaynağı. DIM edilme özelliği için LED kendisini çalıştıran güç kaynağına (sürücüye) bağımlı. LED modüller için bu daha kolay bir çözüm, ancak retrofit (yerine ikame) LED lambalarda güç kaynakları lambanın içinde olduğu için durum biraz farklı. Retrofit ürünleri seçerken ihtiyacımıza göre DIM edilebilir özellikte olan tiplerini seçmemiz önemli. Özellikle son 2 – 3 yıldır DIM edilebilir özellikleri olan retrofit ürünler pazara sunulmuş durumda.

LED’ler ısınmaz

Bu söylenen en yanlış önermelerden bir tanesi. Aslında söylenmek istenen LED’ler IR ışık ihtiva etmedikleri için aydınlattığı objeyi ve/veya ortamı ısıtmaz. Elektrik tüketen bir alıcı olarak üzerindeki kayıplar ısı olarak açığa çıkacağı için kabul edilebilir bir sınırda ısınır. Bunun için çok iyi ısıl denetim ile donatılmaları önem kazanır.

Sonuç olarak LED’ler günümüzde aydınlatmada önemli bir yer edinmiş ışık kaynaklarıdır, bu önem giderek artacaktır.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.