Yeni Jenerasyon Otomobillerde Dinamik LED Far Sistemi

Yeni Jenerasyon Otomobillerde Dinamik LED Far Sistemi
11.03.2016
230
A+
A-

Günümüzde her alanda olduğu gibi otomobillerde de teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Artık yeni araçların çoğunda görmeye alışık olduğumuz LED farlar dinamik olarak ortama uyum sağlayacak.

Dinamik LED farlar, aracın hız, fiziksel çevre, viraj gibi sürüş esnasında oluşabilecek değişimlere karşı sürücünün görüşünün kolaylaşmasında büyük rol oynuyor.

Fraunhofer Enstitüsünde, Daimler firması desteğiyle yapılan proje çalışmalarında ortaya çıkarılan dinamik LED far sistemi 1024 adet LED çipinden oluşuyor. Toplam LED sayısı 4 parçalı yapılarak 256 adetli gruplara ayrılıyor. Her LED grubu ortamın karanlık durumuna göre aktifleştiriliyor. Yol çok karanlık olduğunda tüm LED grupları aynı anda aktifken daha az karanlık ortamlarda ise az sayıda LED grubu ile aydınlatma sağlanıyor.

Dinamik LED far teknolojisinin güvenlik ve sürüş rahatlığı sağlamasının yanı sıra enerji tüketiminin de eski sistemlere nazaran oldukça iyi olduğu söylenebilir. Günümüzde bir çok otomobil üretici firmalarının yeni araçlarına entegre olarak gelecek olan bu sistem eski araçlara da uygulanabilecek.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.