LED Aydınlatma Mahkûmların Sakinleşmesini Sağlıyor

LED aydınlatmaya dönüşüm enerji tasarrufunun yanı sıra hapishanelerde mahkumların sakin olmasına da yardımcı oluyor. Pek çok araştırmaya konu olan ışık ve davranış bilimi, LED aydınlatmanın yaygınlaşması ile önem kazanıyor.

LED Aydınlatma Mahkûmların Sakinleşmesini Sağlıyor
17.11.2016
117
A+
A-

İngiltere ceza tutukevleri koordinatörlüğünde yürütülen araştırma ekibi, LED aydınlatmanın mahkûmlar arasında şiddete bağlı davranış bozukluğunu azalttığını ortaya çıkardı. Araştırma, H.M. Özel Hapishanesi’nde yürütüldü ve bu sonuca varıldı.

Geleneksel aydınlatmadan LED’e dönüşüm ile davranışlarında büyük ölçüde değişim görülen mahkûmların yanı sıra; hem ışık kirliliğinde azalma meydana geldi, hem de aydınlatma daha verimli olarak sağlandı. Davranış pek çok parametreye bağlı olarak değiştiği için direkt olarak ışık ile kıyaslamak doğru olmasa da, kavga oranları karşılaştırıldığı zaman önemli ölçüde bir azalma meydana geldiği görüldü.

Bu araştırma aynı zamanda bu etkilerin daha iyi açıklanabilmesi adına ışık ve davranış ilişkisiyle alakalı pek çok çalışmaya öncü olacaktır.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.