LED’in Mucidi Japon Fizikçi Isamu Akasaki Öldü

Meijo Üniversitesi Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın ilk verimli mavi LED’lerini icat ettiği için 2014 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan fizikçi Isamu Akasaki’nin öldüğünü duyurdu. Akasaki, 1997 yılında Japon hükümeti tarafından akademik ve sanatsal gelişmelere katkıda bulunanlara verilen Mor Kurdeleli Madalya ile onurlandırılmıştı.

LED’in Mucidi Japon Fizikçi Isamu Akasaki Öldü
03.04.2021
832
A+
A-

Meijo Üniversitesi Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın ilk verimli mavi LED’lerini icat ettiği için 2014 Nobel Fizik Ödülü‘nü kazanan fizikçi Isamu Akasaki‘nin öldüğünü duyurdu.

Japonya’nın Kagoshima şehrinde doğan Akasaki, 1952 yılında Kyoto Üniversitesi‘nden mezun olmuştu. Bir süre şimdi Panasonic Corp. olan Matsushita Electric Industrial Co.‘da çalışan Akasaki, 1981’de Nagoya Üniversitesi‘nde profesör olarak çalışmaya başladı. Akasaki, 1992 yılından itibaren Meijo Üniversitesi‘nde çalışmaya devam etti. Ayrıca, 2004 yılından beri Meijo Üniversitesi Nitrür Yarıiletkenler Araştırma Merkezi Direktörü olarak görev yapıyordu.

Isamu Akasaki, 2014 yılında Nobel Ödülü‘nü Nagoya Üniversitesi’nde profesör olan fizikçi Hiroshi Amano ve California Üniversitesi’nde profesör olan Japonya doğumlu Amerikalı Shuji Nakamura ile paylaştı. Akasaki, Nagoya Üniversitesi’nde profesör iken, galyum nitrür kristalleri üretmek için Amano ile birlikte çalıştı ve 1989‘da dünyanın ilk verimli mavi LED’ini yaratmayı başardı. Bu onun LED’in mucidi olarak tanınmasını sağladı.

Akasaki, 1997 yılında Japon hükümeti tarafından akademik ve sanatsal gelişmelere katkıda bulunanlara verilen Mor Kurdeleli Madalya ile onurlandırılmıştı.

Isamu Akasaki, 1 Nisan 2021‘de 92 yaşında zatürreden hayatını kaybetti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.