LED Ampul İthalatına Gözetim Uygulaması Başladı

Ticaret Bakanlığı, LED ampul ithalatına gözetim uygulamasını resmen başlattı. Uygulamayla birlikte LED ampul ithalatında adet başına asgari bir fiyat belirlenecek ve vergi hesabı belirlenen bu fiyat üzerinden yapılacak. Düzenlemenin tüketicilere zam olarak yansıması bekleniyor.

LED Ampul İthalatına Gözetim Uygulaması Başladı
05.10.2019
1.014
A+
A-

Ticaret Bakanlığı, LED ampul ithalatına gözetim uygulamasını resmen başlattı.

3 Eylül 2019 tarih, 30877 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğ‘de birim gümrük kıymeti 14 ABD Doları/Kg‘ın altında olan LED ampuller için gözetim uygulaması yapılacağı belirtilmişti.

Tebliğ, Resmi Gazete‘de yayımını takip eden otuzuncu gün yani bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Belirtilen değerin altındaki LED ampuller, yalnızca Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek.

Gözetim uygulamasıyla birlikte yerli aydınlatma üreticilerinin zarar görmesinin engellenmesi ve ithalat işleminden kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

Uygulamayla birlikte LED ampul ithalatında adet başına asgari bir fiyat belirlenecek ve vergi hesabı belirlenen bu fiyat üzerinden yapılacak.

Bakanlık tarafından düzenlenecek gözetim belgesinin geçerlilik süresi 6 ay olacak.

Uygulamayı basit bir örnekle açıklayalım. İthalatçı firma firmanın tanesi 0,5 dolar olan LED ampullerden 40.000 adet ithal etmek istiyor. Bu ürünler için ödeyeceği tutar 20.000 dolar ve bugüne kadar vergilendirme bu tutar üzerinden yapılıyordu.

Gözetim uygulamasında bu ürün için en düşük kıymetin 1 dolar olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda gözetim uygulamasının alt sınırı olan 40.000 dolar üzerinden vergi hesabı yapılacak. Haliyle ithalatçının maliyetleri yükseklecek ve yerli üreticiye avantaj sağlanmış olacak.

Artan vergi miktarıyla birlikte düzenlemenin tüketicilere zam olarak yansıması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.