Kırıkkale Merkez Nur Camii’ne Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülü

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Birliği’nin (IALD) düzenlediği yarışmada bu yıl sekiz ülkeden on yedi proje ödüle layık görüldü. Yarışmada ülkemizi temsil eden Zeve Mühendislik ve Aydınlatma, Kırıkkale Merkez Nur Camii aydınlatma projesi ile ödül kazandı.

Kırıkkale Merkez Nur Camii’ne Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülü
21.05.2016
958
A+
A-

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Birliği’nin (IALD) düzenlediği yarışmada bu yıl sekiz ülkeden on yedi proje ödüle layık görüldü.

Yarışmada ülkemizi temsil eden Zeve Mühendislik ve Aydınlatma, Kırıkkale Merkez Nur Camii aydınlatma projesi ile ödül kazandı. Ödülü Zeve adına firmanın aydınlatma tasarımcısı Ayrım Talu aldı.

Bu projede caminin aydınlatmasıyla manevi kimliği vurgulamak ve şehir için bir simge oluşturmak hedeflendi. Zeve tasarımcılar aydınlatma uygulamaları ile yapı tanımını geliştirmek, mimari elamanları vurgulamak, derinlik ekleyerek yüzeyleri ayırt edebilmeyi mümkün hala getirmek istedi.

Osmanlı mimarisinden esinlenilerek inşa edilen camide bir ana kubbe, dört ikinci kubbe, beş giriş ve 4 minare bulunuyor. Renk sıcaklıkları karmaşık yüzeyler arasında ince geçişler oluşturmak üzere tercih edildi. Ana kubbe 4000K, giriş kubbeleri ve taşıyıcı kolonlar 3000K diğer noktalar ise 2700K renk sıcaklığıyla aydınlatıldı.

Işık ve gölgeler bina formunu ve tanımını veriyor. Yarım kubbeler karanlıkta bırakılırken desenli camlar alttan aydınlatılıyor.

Büyük pencereler aralarında keskin koyu yüzeyler oluşturmak için dar ışık açısı kullanılarak tanımlandı. Aydınlatılmış yüzeyler arasında homojeniteyi sağlayabilmek için çeşitli optikler ve farklı güçte ışık kaynakları kullanıldı.

Enerji tüketimi de LED armatürler ile minimize edildi. Opsiyonel ışık senaryoları da farklı zamanlarda uygulanabiliyor. Akşam boyunca ışıktaki hafif değişiklikler enerji tasarrufu sağlıyor ve gece gökyüzünü koruyor.

Proje Detayları:
Kırıkkale Merkez Nur Camii
Kırıkkale, Türkiye

Aydınlatma Tasarımı:
Ayrım Yaser Talu
Zeve Mühendislik ve Aydınlatma San. Tic. Ltd. Şti.

Mimari:
Necip Dinç 3-D

Görselleştirme:
Kenan Akifoğlu

Danışman:
Rahmi Çelik

Fotoğraf:
İdris Ekinci

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-1

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-2

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-4

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-5

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-6

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-7

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-8

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-9

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-10

Kaynak: Illumni

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Kadir Pehlivan dedi ki:

  Cami mimarının ismi “Necmi” değil “Necip” tir.
  Lütfen düzeltiniz.
  Bilgilerinize,

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Gerekli düzenleme yapılmıştır.