İstanbul Havalimanı’nın Aydınlatmaları Arızalandı

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İstanbul Havalimanı’nda apron aydınlatmaları bir arıza sebebiyle yanıp sönmeye başladı. O anda görüntüler uçakların içindeki yolcular tarafından kaydedildi.

İstanbul Havalimanı’nın Aydınlatmaları Arızalandı
09.08.2019
714
A+
A-

Türkiye‘nin dünyaya açılan kapısı İstanbul Havalimanı‘nda apron aydınlatmaları bir arıza sebebiyle yanıp sönmeye başladı. O anda görüntüler uçakların içindeki yolcular tarafından kaydedildi.

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasından sonra İstanbul Havalimanı‘ndaki arızayla ilgili bazı iddialar ortaya atıldı. İddialarda apron aydınlatması için yabancı firmadan tedarik edilen kalitesiz LED aydınlatma ürünlerinin tercih edildiği belirtildi.

Havaalanlarında uçakların park pozisyonlarını aldıkları, yakıt aldıkları ve uçaklara yüklemenin yapıldığı alanlara apron adı veriliyor. Apron aydınlatması yolcu ve personelin güvenliği için büyük önem taşıyor. Bu konuda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Havaalanı Elektrik Sistemleri Tasarımına İlişkin Talimat raporunda sinyalizasyon ve ışıklandırma sistemlerinin kesintisiz çalışması için sıkı tedbirler alınması gerektiği belirtiliyor.

Kullanılan LED aydınlatma armatürlerinin Avusturyalı bir firma tarafından sağlandığı doğrulandı. Ancak bu aydınlatmalar gerekli tüm testleri geçmişti. Kullanılan aydınlatma armatürleri DALI sinyaliyle uzaktan kontrol edilebiliyordu. Yani, kapatma, açma, kısma gibi işlemler merkezi kontrol biriminden yapılabiliyordu.

Türkiye tarihinin en büyük yatırımı olan İstanbul Havalimanı‘ndaki arıza konusunda edindiğimiz bilgilere göre görüntülerdeki yanıp sönme durumu 8 dakika boyunca sürmüş ve sonrasında müdahale edilerek arıza giderilmiş. Yaşlanan bu sorunun ise otomasyon sisteminin gün ışığı sensörü yapılandırmasındaki bir hatadan kaynaklandığı belirtiliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.