Yanmayan Sokak Lambalarına Ceza Yağdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, arızalı ve yanmayan sokak lambaları için denetimlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde 13 binden fazla lambanın yanmadığı tespit edildi. Bu lambaların 3 binden fazlası EPDK tarafından incelendi ve bin 963 lamba için elektrik dağıtım şirketlerine ceza kesildi.

Yanmayan Sokak Lambalarına Ceza Yağdı
03.06.2019
598
A+
A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, arızalı ve yanmayan sokak lambaları için denetimlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde 13 binden fazla lambanın yanmadığı tespit edildi.

Bu lambaların 3 binden fazlası Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından incelendi ve bin 963 lamba için ilgili elektrik dağıtım şirketine ceza kesildi.

Bakanlık tarafından elektrik dağıtım şirketlerine uygulanan toplam ceza tutarının 1 milyon 122 bin lira olduğu öğrenildi.

Resmi gazetede yayınlanan düzenlemeye göre yanmayan sokak lambaları için dağıtım şirketlerine şehir için bölgelerde 24 saat, şehir dışı bölgelerde 72 saat süre veriliyor. Bu süre içerisinde arızayı gidermeyen dağıtım şirketlerine 500 TL idari para cezası uygulanıyor.

Bu düzenleme ile aydınlatma armatürlerindeki arızaların uzaktan takibini mümkün hale getiren akıllı aydınlatma sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. Aydınlatma otomasyonuyla her türlü aydınlatma uygulamasında enerji tasarrufu sağlanması da mümkün hale geliyor.

Aydınlatma şikayetleri Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden kolayca yapılabiliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.