Acil Aydınlatma Kiti Bataryaları Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Acil durum aydınlatma kitlerinde bulunan bataryaların ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği sorusu Liteplan ticaret müdürü Jonathan Bell tarafından cevaplandı.

Acil Aydınlatma Kiti Bataryaları Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?
20.04.2017
502
A+
A-

Acil durum aydınlatma kitlerinde bulunan bataryaların ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği sorusu Liteplan ticaret müdürü Jonathan Bell tarafından cevaplandı.

Acil durum aydınlatma kitlerinde bulunan piller, nominal çalışma sürelerine ulaşamadıkları zaman değiştirilmelidir.

İster bağımsız bir acil durum aydınlatma kitine, ister kendi kendini test eden bir sisteme sahip olun, tam süre testleri yılda sadece bir kez yapılıyor. Bu nedenle, bu test tarihleri arasında pillerin gerekli kapasitesinin (üç saat) altına düşmesi tehlikesi bulunuyor. Bu da değişim sıklığıyla ilgili soruları beraberinde getiriyor.

Acil aydınlatma kitlerinde kullanılacak batarya türü son derece önemlidir. Buradaki tercih şarj kontrol biriminin tasarımını da doğrudan etkiler. Diğer bir deyişle, her pil farklı şekilde şarj edilmelidir. Bu nedenle, örneğin bir NiCd pilin bir NiMH sürümüyle değiştirilmesi önemli sorunlara neden olabilir ve piller, değişikliği takiben bir yıldan daha uzun süre dayanmayabilir.

Göz önüne alınması gereken bir diğer nokta da pillerin sıcaklığıdır. Acil durum aydınlatmasında dört ana pil tipi kullanılmaktadır. Değişik batarya tipleri üst sıcaklık toleranslarında değişiklik gösterirler.

Farklı pil türleri için sıcaklık toleransları aşağıda gösterildiği gibidir.

  • Valve Regulated Lead Acid (VRLA) – 25°C’ye kadar nomimal.
  • Nickel Metal Hydride (NiMH) – 50°C’ye kadar nomimal.
  • Nickel Cadmium (NiCd) – 55°C’ye kadar nomimal.
  • Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) – 60°C’ye kadar nomimal.

Acil durum aydınlatma pilleri, en az dört yıllık tasarım ömrüne sahip olmalıdır. Ancak bazı durumlarda piller bu sürenin ötesine geçecektir.

Hassas binalarla uğraşırken daha temkinli olan bazı tesis şirketleri, dört yılda bir pil değiştirir. Bu bazen israf olabilir. Bu nedenle, pillerin artık anma sürelerine ulaşamadığında değiştirilmesi gereklidir. Acil durum aydınlatma kiti veya pil üreticileri ömür öngörüsü hakkında size bilgi verecektir.

Lux Review

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.