Hırsızlar, Esrar Yetiştirmek için Porsche Farlarını Çalıyor

Hollanda gazetesi De Telegraaf’a göre Amsterdam’da sadece bir hafta içinde Porsche marka 20 aracın farları çalındı. Farların çalınması olağandışı bir durum olmayabilir ancak bunun arkasındaki amaç çok daha ilginç görünüyor. Bu olaydan esrar yetiştiricilerinin sorumlu olduğundan şüpheleniliyor.

Hırsızlar, Esrar Yetiştirmek için Porsche Farlarını Çalıyor
29.11.2022
3.083
A+
A-

Hollanda gazetesi De Telegraaf‘a göre Amsterdam‘da sadece bir hafta içinde Porsche marka 20 aracın farları çalındı. Bu olaydan esrar yetiştiricilerinin sorumlu olduğundan şüpheleniliyor.

Pahalı farlar her zaman hırsızların hedefi olmuştur. Bazı otomobillerin farlarını sökmek kolay olduğundan hırsızlar arasında popüler hale gelmiştir.

Farların çalınması olağandışı bir durum olmayabilir ancak bunun arkasındaki amaç çok daha ilginç görünüyor. Porsche Panamera ve Porsche Cayenne farlarının iç mekanlarda esrar yetiştirmek için ideal aydınlatma çözümleri olduğuna inanılıyor.

Lüks araçlarda, standart halojen lambaların yerine yüksek yoğunluklu deşarj (HID) ampulleri kullanılır. Bu ampuller, halojen benzerlerine göre daha az güç gerektiriyor ve daha fazla ısı yayar. Bu da aslında onları hırsızların neden hedefe aldığını açıklıyor.

Otomotiv medya kuruluşu Motor Authority’den Kurt Ernst, Porsche farlarının çıkarılmasının çok kolay olduğunu söylüyor. Öyle ki farları sökmek için kaputu bile açmak gerekmiyor. Her iki farı bir tornavida yardımıyla saniyeler içerisinde sökmek mümkün oluyor.

Bir güvenlik kamerası kaydında hırsızların Porsche Cayenne’in farlarını çalarken ne kadar rahat olduğu görülüyor. Porsche sahipleri, bunun çok büyük bir tasarım hatası olduğunu ve daha güvenli hale getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Florida’da Porsche’un far tasarımıyla ilgili toplu bir davanın onaylandığı da biliniyor.

Farın sökülmesi esnasında araca verilen zararın yanı sıra Porsche marka araçların her bir farını değiştirmek için 25 ila 30 bin TL arasında bir harcama yaptırmak gerekiyor. İki far da çalındığından zarar doğal olarak iki katına çıkıyor.

Premium otomobil markası Porsche, gerçekten de istemeden kullanışlı bir bitki yetiştirme kiti geliştirmiş olabilir mi?

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.