16 Mayıs Uluslararası Işık Günü İlan Edildi

UNESCO Genel Konferansı’nda alınan kararla, 16 Mayıs’ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018’de planlanıyor. Bu tarih, Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960’da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

16 Mayıs Uluslararası Işık Günü İlan Edildi
22.01.2018
268
A+
A-

UNESCO Genel Konferansı‘nda alınan kararla, 16 Mayıs‘ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. Her yıl kutlanacak bu gün ile, ışık ve ışık temelli teknolojilerin, bilim, teknoloji, kültür, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma alanında oynadığı merkezi role dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

En temel düzeyde ışık, fotosentez yoluyla, yaşamın kendisinin başlangıcıdır ve birçok ışık uygulaması, toplum üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Işık temelli teknolojiler, enerji, eğitim, tarım ve toplum sağlığı konularındaki küresel zorluklara giderek daha fazla çözüm getiriyor. Işık tabanlı teknolojilerin uygulamaları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘ne ulaşmanın kilit unsurlarıdır.

Geniş ışık teması, toplumun pek çok farklı kesiminin bilim, teknoloji ve bilincin artmasına, sanat ile kültüre ve UNESCO‘nun eğitim, eşitlik ve barışın sağlanmasına yönelik hedeflerine ulaşma konusundaki önemini artırmasına yönelik etkinliklere katılmasına izin verecektir. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018‘de planlanıyor. Bu tarih, ABD’li fizikçi Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960‘da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

Uluslararası Işık Günü, UNESCO’ya sponsorlar Gana, Meksika, Yeni Zelanda ve Rusya Federasyonu tarafından tanıtıldı ve 27 ülkenin UNESCO Yönetim Kurulu ve Genel Konferansı‘nda desteklendi.

UNESCO‘nun dünya genelindeki ortakları, öğrenciler, gençler ve halk için Mayıs 2018‘de kapsamlı eğitim ve etkinlik faaliyetleri için plan yapıyor.

UNESCO

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.