Havya Nedir?

Havya, lehimleme işleminde kullanılan bir el aletidir. Lehimi eritmek için yüksek sıcaklığa ulaşan bir uca ve yalıtımlı bir gövdeye sahiptir. Farklı havya türleri bulunsa da en yaygın olanı elektrikle çalışanıdır. Havyalar, çoğunlukla elektronik endüstrisinde montaj, onarım ve sınırlı üretim işlerinde kullanılır.

Havya Nedir?
27.01.2022
2.561
A+
A-

Havya, lehimleme işleminde kullanılan bir el aletidir. Lehimi eritmek için yüksek sıcaklığa ulaşan bir uca ve yalıtımlı bir gövdeye sahiptir. Farklı havya türleri bulunsa da en yaygın olanı elektrikle çalışanıdır.

Lehimleme, farklı metal türlerini birleştirmek için kullanılan bir işlemdir. İki metal bileşen arasındaki boşluğa lehim olarak bilinen metalin eritilmesiyle yapılır. Lehim, genellikle kalay ve kurşundan yapılan metal alaşımdır. Çoğu lehim 180 ila 190 santigrat derece sıcaklıkta erimeye başlar.

Havya, lehimin erimesi için gerekli olan yüksek sıcaklığı sağlar. Lehimleme işlemi tamamlandıktan sonra lehim soğumaya ve sertleşmeye bırakılır. Oda sıcaklığı, lehimin katı hale gelmesi için yeterlidir. Lehim, tekrar ısıtılana kadar kalıcı ve iletken bir bağlantı oluşturur.

Piyasada küçükten büyüğe, ucuzdan çok pahalıya kadar çok çeşitli havyalar bulunmaktadır. Küçük havyalar, basit elektronik projeleri için en iyisidir. Daha büyük havyalar ise ağır işler için kullanılır.

Havya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey havyanın gücüdür. Düşük güçlü havyaların ısınması daha uzun sürer ve sıcaklığı sabit tutmada tutarlı değildir. Havya uçlarının değiştirilebilir olması farklı uygulamalarda daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar. Havyanın ısınmasını beklerken ve kullanıma ara verildiğinde koymak için bir standa sahip olması kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Bazı havyalarda yerleşik sıcaklık kontrolü olabilir. Bu oldukça faydalı bir özelliktir. Çünkü farklı lehimleme işleri farklı sıcaklıklar gerektirir. Havya yeterince ısınmadığında soğuk lehim bağlantılarına yol açabilir. Aşırı ısınması da bileşenlerin yanmasına neden olabilir.

Lehimleme, havyanın ucunun ne kadar temiz olduğuyla ilişkilidir. Havya ucunun kirli olması, ısı iletme verimliliğini azaltır ve lehim bağlantılarının kalitesini düşürür. Havya ucunu temizlemek için ıslak bir sünger kullanılır. Lehimli bağlantılar yapmadan önce havya ucunu bu süngerle temizlemek gerekir. Havya ucunu temizlemek için daha gelişmiş temizleme kitleri de bulunmaktadır.

Dünyanın önde gelen havya markaları Anbes, Ersa, Hakko, Miniware, LDK, Vastar, Weller ve X-Tronic’tir.

Havyalar, çoğunlukla elektronik endüstrisinde montaj, onarım ve sınırlı üretim işlerinde kullanılır. Yüksek hacimli üretim hatları, lehimleme için diğer yöntemleri kullanır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.