Güneş Enerjisi ve LED Aydınlatma İçin Esnek Film Atılımı

TREASORES Projesi meyvelerini vermeye başladı, proje kapsamında Perovskite tabanlı güneş hücresi için %7 oranında rekor verimlilik yakaladı. Ayrıca R2R metodu ile güneş hücresi üretildi ve testler sonucunda ticari olarak kabul edilebilir bir ürün ömrü elde edildi. Araştırmanın bir sonraki adımı ise bir sırada 100 metre uzunluğunda olacak şekilde üretimi büyütmek ve geliştirmek olacak.

Güneş Enerjisi ve LED Aydınlatma İçin Esnek Film Atılımı
02.05.2016
117
A+
A-

TREASORES projesi ile bilim adamları, güneş enerjisini tüm dünyada daha yaygın hale getirebilmek için yeni teknikler araştırıyor. Bu bağlamda, esnek optoelektronik aygıtlar, gazete baskısına benzer bir yöntem olan Roll to Roll (R2R) metodu ile LED aydınlatma panelleri ve güneş pilleri gibi ucuza imal edileceği düşünülmektedir. TREASORES projesi bilim adamları, yeni, gümüş bazlı şeffaf elektrotlar kullanarak şimdiki malzemelere göre daha iyi performans sergileyen esnek güneş pili modülü prototipi geliştirdi. Bu esnek güneş pili, R2R metodu ile büyük ölçekte üretimi sağlarken, en az miktarda malzeme kullanmakta ve güneş pili maliyetlerini önemli ölçüde düşürmektedir.

TREASORES projesi, orta vade gelişimini tamamladı ve sonuçları gerçekten çarpıcı oldu. 5 Avrupa ülkesinde 19 laboratuvar ile uluslararası bir çalışma sonucunca ultra ince, şeffaf ve yüksek performanslı gümüş elektrotlar geliştirildi ve İndiyum Kalay Oksit yerine bunlar kullanılmaya başlandı. Araştırmacılar aynı zamanda yeni şeffaf elektrotlar kullanarak Perovskite tabanlı güneş hücresi için %7 oranında rekor verimlilik yakaladı. Daha da fazlası ilk defa tamamen R2R metodu ile güneş hücresi üretildi ve testler sonucunda ticari olarak kabul edilebilir bir ürün ömrü elde edildi. Araştırmanın bir sonraki adımı ise bir sırada 100 metre uzunluğunda olacak şekilde üretimi büyütmek ve geliştirmek olacak.

Projenin bir sonraki aşamasında diğer gözde teknolojilerin geliştirilmesi için de çalışılacak. Bunlar; yün kumaş, nanotel ve nanotüp temelli şeffaf ve esnek elektrotlar olacak. Fakat asıl çalışma, R2R metodu ile geniş ölçekte kusursuz ve ucuz malzeme üretimi üzerine olacak.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.