GS İşareti

GS, Geprüfte Sicherheit kelimelerinin baş harflerinde oluşturulmuş bir kısaltmadır ve test edilmiş güvenlik anlamına gelir. GS (Geprüfte Sicherheit), bir ürünün Alman güvenlik gereksinimlerini karşıladığını gösteren sertifika işaretidir. Ürünün ilgili güvenlik gerekliliklerine uygunluğu, devlet tarafından yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluş tasarından test edilmeli ve onaylanmalıdır.

GS İşareti
18.01.2022
1.358
A+
A-

GS, Geprüfte Sicherheit kelimelerinin baş harflerinde oluşturulmuş bir kısaltmadır ve test edilmiş güvenlik anlamına gelir.

GS (Geprüfte Sicherheit), bir ürünün Alman güvenlik gereksinimlerini karşıladığını gösteren sertifika işaretidir. Ürünün ilgili güvenlik gerekliliklerine uygunluğu, devlet tarafından yetkilendirilmiş bağımsız bir kuruluş tasarından test edilmeli ve onaylanmalıdır.

Bir ürünün üzerinde GS işareti varsa bu, ürünün Alman ürün güvenliği yasası ve varsa ilgili Avrupa güvenlik standartlarında belirtilen minimum kalite ve güvenlik gereksinimleri karşıladığı anlamına gelir.

GS işareti, ürünün en yüksek standartlara uygun olduğunu belirtir. GS işareti, başlangıçta Almanya pazarı için tasarlanmış olsa da zamanla dünya çapında tanınan bir kalite ve güvenlik sembolü haline gelmiştir.

GS sertifikasyonu, ürünü ve üretim sürecini gönüllü olarak onaylatmak anlamına gelir. GS işareti zorunlu değildir. Diğer bir tarafından tüketiciler arasındaki güvenlik bilinci, GS işareti taşıyan ürünlerin daha yüksek rekabet gücü elde etmesini mümkün kılar. Bu nedenle bir ürünün özellikle Almanya’da ve Avrupa pazarında satılması planlanıyorsa o ürünün GS sertifikasyon sürecine tabi tutulması ve GS işaretine sahip olması son derece önemlidir.

GS işareti, yalnızca kullanıma hazır ürünler için geçerlidir. Sistem bileşenleri ve montaj ekipmanları için geçerli değildir. Aydınlatma cihazları, güç kaynakları, şarj cihazları, spor malzemeleri, valiz ve çantalar, oyuncaklar, mobilyalar gibi pek çok ürün GS sertifikasyon sürecine dahildir.

GS işareti, üreticilerin ürün sorumluluğu riskini en aza indirir. Tüketiciler de GS işareti sayesinde ürünlerin güvenli, yasal ve yüksek kaliteye sahip olduğuna emin olur.

GS sertifikası, ürünle ilgili daha yüksek standartlar getiren yasal değişiklikler olmadığı durumda 5 yıla kadar geçerlidir.

Ürünlerin GS işareti gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığının test edilmesi ve belgelendirilmesi için yetkilendirilmiş akredite test laboratuvarlarından hizmet alınmalıdır.

GS işareti, ürünün kullanım ömrü boyunca insanların güvenliği ve sağlığı için bir risk oluşturmayacağını garanti eder. GS işareti, ürünün yalnızca güvenlik seviyesi hakkında bilgi verir. GS işaretine dayandırarak ürünün performansı veya kullanım ömrü hakkında yorum yapmak mümkün değildir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.