Evlerde LED Aydınlatma Kullanımı Arttı

Aydınlatma Portalı, araştırma anketiyle ev kullanıcılarının aydınlatma tercihlerini araştırdı. Anket sonuçlarına göre evlerin yüzde 94’ünde aydınlatma için LED lamba kullanılıyor. Tüketicilerin yüzde 55’i sarı ışığı tercih ederken, kalan yüzde 45’i beyaz ışık kullanıyor.

Evlerde LED Aydınlatma Kullanımı Arttı
18.04.2019
270
A+
A-

Aydınlatma Portalı, araştırma anketiyle ev kullanıcılarının aydınlatma tercihlerini araştırdı. Anket sonuçlarına göre evlerin yüzde 94‘ünde aydınlatma için LED lamba kullanılıyor. Tüketicilerin yüzde 55‘i sarı ışığı tercih ederken, kalan yüzde 45‘i beyaz ışık kullanıyor.

LED aydınlatma, önce endüstriyel uygulamalarda yaygınlaştı, kısa bir süre sonra da konutlarda kullanılmaya başladı. Evlerde LED lamba kullanılması hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de sık arıza yaşanmasını önleyerek maliyet tasarrufu sağlıyor.

Aydınlatma Portalı, 1700’den fazla kişiye “Evinizde LED lamba kullanıyor musunuz?” sorusunu yönetti. Ankete katılanların yüzde 93,5‘i evet cevabını verdi. LED aydınlatmada yaşanan fiyat rekabeti, LED aydınlatma maliyetinin hızla aşağıya çekilmesine sebep olmuştu. Anket sonuçlarına göre; LED teknolojisindeki gelişme ve fiyatlardaki düşüşün, evlerde LED aydınlatma kullanımını ivmelendirdiği görülüyor.

İkinci soru ise ışık rengi yani renk sıcaklığı tercihini sorguluyordu. “Evinizdeki aydınlatmalarda hangi ışık rengini tercih ediyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 55,2‘si sarı ışık, yüzde 44,8‘i beyaz ışık cevabını verdi. Tüketicilerim beyaz ışığın olumsuz etkileri konusunda bilinçlenmesiyle sarı ışık kullanımının daha da artması bekleniyor.

Araştırma anketlerine katılmak için haftalık e-posta bültenimize kayıt olabilirsiniz. Sorularınız için yorum bölümü aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.