Evlerde Aydınlatmadan Kaynaklanan Elektrik Tüketimi Yüzde Kaçtır?

Elektrik faturası yüksek geldiğinde bunun en büyük sorumlusu açık kalan ışıklar olarak görülür. Işıklar kapatıldığında ya da kısıldığında ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanacağı düşünülür. Sadece ışıkları kapatarak elektrik faturasını yarı yarıya düşürmek mümkün mü? Kısa cevap; hayır.

Evlerde Aydınlatmadan Kaynaklanan Elektrik Tüketimi Yüzde Kaçtır?
03.05.2022
5.847
A+
A-

Elektrik faturası yüksek geldiğinde bunun en büyük sorumlusu açık kalan ışıklar olarak görülür. Işıklar kapatıldığında ya da kısıldığında ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanacağı düşünülür. Sadece ışıkları kapatarak elektrik faturasını yarı yarıya düşürmek mümkün mü? Kısa cevap; hayır.

Sıradan bir evde, aydınlatmadan kaynaklanan elektrik tüketimi, toplam tüketimin yaklaşık olarak yüzde 10’unu oluşturur. Bu oran ticari binalar için yüzde 30 seviyesindedir. Diğer bir ifadeyle, evinize 250 kWh’lik bir elektrik tüketimi yapılıyorsa, bunun sadece 25 kWh’lik kısmı aydınlatmalarla ilgilidir. Tüm aydınlatmaları kullanım dışı bıraksanız bile elektrik tüketiminiz 225 kWh’e düşecektir. Bu da elektrik faturanızın yaklaşık olarak yüzde 10 oranında azalması anlamına gelir.

Evlerde elektrik tüketiminin çok daha büyük kısmı elektrikli ısıtıcı, klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü ve televizyon gibi cihazlardan kaynaklanır. Bu tür cihazların kullanımı azaltılarak yüksek miktarda tasarruf sağlamak mümkündür.

Elektrik faturasını düşürmenin bir diğer yolu da enerji verimli cihazlar kullanmaktır. Elektrikle çalışan cihazların verimliliği, üzerindeki enerji etiketinden okunabilir. Enerji etiketinde gösterilen harf A’ya ne kadar yakınsa elektrik enerjisini o kadar verimli kullanıyor demektir.

Aydınlatma söz konusu olduğunda en verimli teknoloji LED’lerdir. Evinizdeki tüm akkor, halojen ya da floresan lambaları, LED lambalarla değiştirerek bir miktar enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu değişimin elektrik faturanıza etkisi, aydınlatmadan kaynaklanan enerji tüketiminizle sınırlı kalacaktır. LED ampullerin sağladığı diğer avantajlar; uzun ömürlü olması, çevre dostu olması ve daha az ısı yaymasıdır.

LED lambalar da kendi içinde farklı ışık verimine sahip olabilir. En verimli LED ampulü seçmek için lümen’i watt’a bölmek yeterlidir. Örneğin; 1.000 lümen ve 10 W’lık bir LED ampul, 100 lm/W ışık verimine sahiptir. 900 lümen ve 8 W’lık bir ampul 112,5 lm/W ışık verimine sahiptir. Böyle bir durumda 8 W’lık ampulü seçmek daha doğru olacaktır.

Ampullerin ve diğer elektrikli cihazların ne kadar enerji tükettiğini öğrenmek için Wattmetre adı verilen ölçüm cihazları kullanılabilir. Bu tür cihazlar, doğrudan duvar prizine takılır ve bağlı cihazın toplam güç tüketimini gösterir. Hangi cihazın elektrik faturasına ne kadar etki ettiğini bulmanın en iyi yolu budur.

Yüzdesi ne kadar az olursa olsun kullanılmayan ışıkları kapatmak gerekir. Bu yalnızca elektrik faturanızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir dünya için katkı sağlamak anlamına gelir. Unutmadan; bu, anneleri mutlu etmenin basit bir yoludur.

Kaynak: What Percentage of Electricity Is Used for Lighting in a Typical House?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.