Ev Dekorasyonu ve Aydınlatma Çeşitleri

Dikkatlice planlanmış ışıklar, avizeler ve armatürler insanları dinlenmeye ve etkileşime teşvik edici davetkar bir ortam yaratır.

Ev Dekorasyonu ve Aydınlatma Çeşitleri
24.04.2016
1.803
A+
A-

Şunu kabul edelim ki, bir ev seçerken veya dekorasyonunu yaparken son düşündüğümüz şey aydınlatma oluyor. Ancak mimarlar ve iç mekan tasarımcıları kusursuz aydınlatmanın her odada büyük farklar yarattığını biliyor. Dikkatlice planlanmış ışıklar, avizeler ve armatürler insanları dinlenmeye ve etkileşime teşvik edici davetkar bir ortam yaratır.

Birkaç farklı çeşit aydınlatma vardır ve her biri farklı fonksiyonlara sahiptir. Bunlar herhangi bir oda için bir araya getirilerek mükemmel bir aydınlatma sağlanabilir. Aydınlatma çeşitleri aşağıdaki gibi açıklanabilir.

Aydinlatma-Cesitleri

Genel/Ortam Aydınlatma

Genel-Ortam-Aydinlatma

Odanın ortasında tavana asılmış klasik lambalar ve sarkıtlar popüler genel aydınlatma elemanlarıdır.

Görev Aydınlatma

Gorev-Aydinlatma

Bazen yalnızca yaptığınız işi görmek için yeteri miktarda parlak aydınlatmaya ihtiyaç duyarsınız. Okuma ışığı veya masa lambası gibi pratik aydınlatma çözümleri fonksiyonel bir alan yaratmak için gereklidir. Bu ışıklar odanın etrafında dağıtıldığında iyi aydınlatılmış bir alan oluşturmaya da yardımcı olur.

Dekoratif Aydınlatma

Dekoratif-Aydinlatma

Odanıza eğlenceyi, rengi ve yaratıcılığı getirin. Aklınızda bir oda tarzı getirin ve dekorasyonunuza yardımcı olacak özel avizeler veya aydınlatma armatürleri seçin.

Vurgulu Aydınlatma

Vurgu-Aydinlatma

Vurgu aydınlatması belirli bir noktaya ilgiyi çeker ve atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Oda, sanat eseri veya herhangi bir mobilyanın mimari özelliklerini vurgulamak için kullanabilirsiniz.

En çekici odalar bu tür ışıkların karışımıyla aydınlatılmıştır. Farklı ışık katmanları oluşturarak, birlikte iyi uyumda çalışırlar. Aydınlatmada denge düşük kontrast ve yüksek kontrastlı aydınlatma kombinasyonu ile elde edilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.