Enerji Krizi Büyüyor! Fransa, Sokak Lambalarını Kapatmaya Hazırlanıyor

Ukrayna’daki savaşla bağlantılı olarak artan enerji maliyetleri, tüm dünyada hükümetleri zorluyor. Fransa hükümeti, enerji maliyetlerini azaltmak ve önümüzdeki kışa hazırlanmak için ışıkların kapatılmasını ve klimaların kısılmasını istiyor.

Enerji Krizi Büyüyor! Fransa, Sokak Lambalarını Kapatmaya Hazırlanıyor
02.08.2022
1.437
A+
A-

Ukrayna‘daki savaşla bağlantılı olarak artan enerji maliyetleri, tüm dünyada hükümetleri zorluyor. Fransa hükümeti, enerji maliyetlerini azaltmak ve önümüzdeki kışa hazırlanmak için ışıkların kapatılmasını ve klimaların kısılmasını istiyor.

Rusya, geçtiğimiz yıl Avrupa’nın tüm enerji ithalatının yüzde 40’ını oluşturan gaz arzını kapatacağının sinyallerini vermişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus gaz arzının tamamen durdurulacağını duyurdu ve mümkün olduğunda enerji kullanımını kısıtlama çağrısında bulundu. Macron, hükümete enerji tasarrufu konusunda bir plan hazırlanması için talimat verdi. Macron’un önerdiği önlemlerden biri de kamusal alanlarda ışıkların kapatılması oldu.

Fransa, Rus gazına diğer bazı Avrupa devletlerinden daha az bağlı olmasına rağmen özellikle son dönemde artan enerji maliyetlerinin oluşturduğu tehdidi yakından hissediyordu. İklim değişikliğinin kaçınılmaz etkileri de evleri ve işyerlerini soğutmak için daha fazla enerji kullanılmasına yol açtı. Ülkenin eskiyen nükleer reaktörlerinde oluşan beklenmedik arızalar da kışın getireceği kıtlık konusunda endişeleri ortaya çıkardı.

Emmanuel Macron bir televizyon programına yaptığı açıklamada “Rus gazı olmadan devam etmek zorunda kalacağımız yeni bir senaryoya kendimizi hazırlıyoruz. Bu krizle başa çıkmak için ülkenin gaz kaynaklarında çeşitlilik arıyoruz. Enerji krizinin üstesinden gelmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” ifadelerine yer verdi.

Fransa’da bir grup genç, kentlerdeki ışıkları kapatmak için Parkur adı verilen akım başlattı. Aslında parkur, insan vücudunun sınırlarını zorlayarak bir noktadan başka bir noktaya hızlı bir şekilde hareket etmeyi amaçlayan bir spordur. Ülkenin güneyindeki gençler de kentin etrafındaki ışıkları kapatmak için bu sporu kullanıyor. Gençlerin büyük süpermarketlerin, bankaların ve fast food zincirlerinin ışıklarını kapatırken kayda aldığın video 6 milyondan fazla kişi tarafından izlendi ve on binlerce kişi tarafından beğenildi.

Bazıları bunun iyi bir şey olduğunu ve çevre yanlısı farkındalığı artırdığını düşünse de bazıları bunun vandalizm gibi kötü bir şey olabileceğini düşünüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.