5. Uluslararası Işık Sempozyumu

Wismar ve Stockholm’de; 2008, 2010, 2012 ve 2015’te gerçekleştirilen sempozyumların devamı niteliğindeki etkinlik; doğal ve yapay aydınlatmanın insanları fiziksel, zihinsel, verim ve performans gibi faktörler açısından nasıl etkilediğini tartışmayı amaçlıyor. Sempozyum, araştırmacılar, öğrenciler ve profesyoneller için gündemi yepyeni bulgularla takip etmek açısından kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.

5. Uluslararası Işık Sempozyumu
14.07.2016
96
A+
A-

Light Symposium Wismar 2016 (LSW 2016), üç günlük bir “ışık” forumu. Bu yıl 5.’si gerçekleşecek olan ışık sempozyumu kapsamında; günlük hayatımızdaki sağlıklı ışık ve aydınlatmanın etkileri araştırma, teoriler, teknoloji, tasarım ve uygulamalarla birlikte incelenecek. Wismar ve Stockholm’de; 2008, 2010, 2012 ve 2015’te gerçekleştirilen sempozyumların devamı niteliğindeki etkinlik; doğal ve yapay aydınlatmanın insanları fiziksel, zihinsel, verim ve performans gibi faktörler açısından nasıl etkilediğini tartışmayı amaçlıyor. Sempozyum, araştırmacılar, öğrenciler ve profesyoneller için gündemi yepyeni bulgularla takip etmek açısından kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.

Dernekler, topluluklar, üniversiteler, medya ortakları ve aydınlatma endüstrisi LSW 2016’yı uluslararası aydınlatma eğitimi ve tasarım camiası adına bir platform olarak görüyor. LSW 2016 bu yıl, 12-14 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında bu yılın ana teması ise; “Günlük Hayatımızdaki Sağlıklı Işık ve Aydınlatmanın Geleceği”. Organizatörler bu başlığı seçtiler çünkü modern aydınlatma teknolojileri ve tasarım; bilimsel çalışmaları işaret etmeli hatta eğer mümkünse bu çalışmaları temel alarak ilerlemeli. LED’ler gibi yeni teknolojilerin kullanımı aslında çoktan aydınlatma tasarımının geleceğini değiştirmeye başladı ve bunu devam ettirecek gibi görünüyor. Bu yılın konu başlığı ise insan sağlığı ve iyi hissetme gibi temaların en çok etkilendiği, dramatik olarak değişen dünyaya işaret ediyor. Bunun etkisi ve sunulan fırsatlar şu anda tanımlanması oldukça güç noktalar. Bu yüzden de sempozyumun ana konusunu oluşturuyorlar. Ayrıca bugün ve gelecekte mimari aydınlatma tasarımının; bilim adamları, tıp araştırmacıları, aydınlatma endüstrisi ve aydınlatma tasarımcıları arasındaki inter-disipliner iş birliğinin oluşturduğu gereksinim açısından, daha iyi tanınmaya ihtiyacı var.

Bu nedenle, eğitim ve bu tip etkinliklerdeki devam eden eğitimler, bir disiplin ve profesyonel bir meslek olarak “aydınlatma tasarımı” alanındaki tüm gelişmeler için önemli bir temel niteliğinde.

LSW 2016’nın inter-disipliner yapısı ışık ve aydınlatma tasarımı mesleğinin önemi üzerine gelecek-odaklı bir tartışmayı destekliyor. Aydınlatma tasarımı, sanat, çevresel bilim ve tıp alanlarından, Almanya, Amerika, Kanada, İsveç, İsviçre ve İngiltere’den 13 ünlü konuşmacı şu üç alanda sunumlarını gerçekleştirecekler: Aydınlatma Tasarım Pratiği, Aydınlatma Araştırmaları ve İlgili Bakış Açıları, Tıp Bilimleri ve Aydınlatma.

Bu yıl iki ana konuşmacı olacak. 13 Ekim’de birçok ödülü bünyesinde barındıran Speirs + Major’ın kurucu ortağı ve aydınlatma tasarımcısı Major; “Gecenin Özellikleri-Neden Karanlıktan Sonra Işığa İhtiyaç Duyuyoruz?” isimli konuşmasını yapacak.

14 Ekim’de ise; ışık tıbbı ve fotobiyoloji alanlarında; fizisyen, araştırmacı ve akademisyen Alexander Wunsch’ün bir konuşması olacak. Wunsch, özellikle ışığın etkileri, güneş radyasyonunun pozitif ve negatif etkileri, insanlarda yapay ışık kaynaklarının endokrin hormonu ve hücresel düzeyler üzerindeki etkileri gibi konulara ilgi duyuyor. Wunsch etkinlik kapsamında; “Fotoendokrinoloji – İnsanların Endokrin Sistemi ve Hormonları Üzerinde Doğal-Yapay Işığın Etkileri” isimli bir konuşma gerçekleştirecek.

Bu oldukça kapsamlı destekleyici program aynı zamanda etkinlikteki tartışmaları, müzakereleri uyarmak üzere tasarlandı. Etkinlikteki Deneyim Odası’nda katılımcılar en son teknoloji aydınlatma ölçüm cihazlarını test edebilecekler. UNESCO’nun tarihi miraslar listesindeki eski şehir de rehberlerin eşlik ettiği iki ayrı turda görülebilecek. Kahve öğle yemeği sırasındakatılımcıların network kurma şansları da olacak.Tüm bunların yanında etkinlikte Film Gecesi, LSPC16 Ödül Töreni ve PLDC 2017 Warm Up Parti de katılımcıları bekleyen organizasyonlar arasında.

LSPC16, sektörde önde gelen 18 aydınlatma üreticisi firma tarafından finansal olarak destekleniyor.

Aydınlatma Sempozyumu Makale Yarışması 2016 (LSPC16)

LSW 2016, öğrenciler ve genç tasarımcılar için bir makale ve sunum yarışması da düzenliyor (The Light Symposium Paper Competition). Makaleler için dört tane ana konu başlığı bulunuyor: Temel Konular, Mimari, Sağlık ve Tasarım. Dört genç yetenek 13 ve 14 Ekim’deki final aşamasında ödül için yarışıyor olacak.

Final çerçevesinde makale sunumlarını gerçekleştirecek olanlar; yazılarının içerik kalitesi ve sunumlarının profesyonelliği çerçevesinde değerlendirilecekler. Bağımsız uzmanlardan oluşan jüri, ödülü kimin hak ettiğine karar verecek. Kazanan genç yetenek, Paris’te gerçekleşecek PLDC’ye ücretsiz bilet kazanacak ve Brezilya’nın Sau Paulo şehrinde gerçekleşecek olan LED forum 2017’de makalesini sunma şansına da sahip olacak. Kazanan yarışmacı 14 Ekim gecesi, LSPC16 Ödül Töreni’nde açıklanacak.

PLDC 2017 için Warm Up Partisi

Parti, üç günlük sempozyum için eğlenceli bir kapanış niteliğinde olacak. Ödül seremonisinin ardından ziyaretçiler içki içerek, güzel müzik dinleyerek ve elbette dans ederek gecenin tadını çıkarabilecekler. Tüm sempozyum katılımcıları, aydınlatma tasarım profesyonellerinin bu network etkinliğine davetliler.

Erken Kariyer Araştırmacıları Toplantısı

Wismar’daki sempozyumu takip eden Cumartesi günü; VIA-Verlag Erken Kariyer Araştırmacıları için bir toplantı da düzenleyecek. Bu toplantı onların, araştırma verilerini geliştirmek ve tartışmak, akademik dünya ve aydınlatma tasarımı camiası profesyonelleri arasında bir köprü kurmalarını sağlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Işık Sempozyumu için daha fazla bilgiye ise web sitesinden ulaşabilirsiniz:

http://lightsymposium.de/2016/

Kaynak: PLD Türkiye

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.