Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü
14.03.2018
240
A+
A-

New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Bu projeye New York Polis Departmanı (NYPD), Belediye Başkanlığı Ceza Mahkemesi, Belediye Konut İdaresi destek verdi. Seçilen 80 konut daha önce bir biçimde suça karışmış olan hanelerden seçildi. Bu konutlar ikiye ayrıldı ve yarısının çevresi aydınlatılırken yarısına bu konuda özel bir çalışma yapılmadı.

Çalışmada aydınlatılan sokaklarda suç oranının düştüğü tespit edildi.

Artan aydınlatma seviyesi, cinayet, soygun ve fiziksel saldırıların yanı sıra mülkiyet suçlarını içeren suçlarda da yüzde 7’lik bir azalmaya yol açtı.

Özellikle geceleri, indeks suçlarında yüzde 39’luk bir azalma oldu. ABD ve İngiltere’de son yirmi yıldır yapılan aydınlatma çalışmaları sonucunda yazılan raporlar gösteriyor ki; geceleri işlenen suçlar, aydınlatma ile ters orantılı.

Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı ve buna bağlı olarak suç oranlarının düşürülmesinin mümkün olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, yapılan yeni aydınlatmanın sosyal konut sakinleri üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor ve bu evlerde yaşayanların üçte ikisi, kendini bu proje başladığından beri daha güvenli hissediyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.