DOB LED Nedir?

LED modül tasarlama ve üretme işi genel olarak ihtiyaca göre aydınlatma firmaları tarafından yapılmaktadır. LED üreticileri bu modüllere güç kaynaklarını da (sürücü) ilave ederek yeni ürünün adını DOB (Driver on Board) olarak tanımladılar.

DOB LED Nedir?
25.04.2017
1.633
A+
A-

Yarı iletken eleman olan LED’ler yalnız başına şehir şebekesine ya da bir bataryaya bağlanarak kullanılamazlar. Paketlenmiş LED ürünleri, bir ya da birden fazlası bir araya getirilip modül halinde veya bir retrofit lamba yapılarak ve bir güç kaynağına bağlanarak kullanılırlar. LED modül tasarlama ve üretme işi genel olarak ihtiyaca göre aydınlatma firmaları tarafından yapılmaktadır. Artan rekabet ile birlikte ortak ihtiyaçları karşılamak amacıyla LED üreticileri bu bazı modül tasarımı ve üretimlerini gerçekleştirdiler.

LED üreticileri bu modüllere güç kaynaklarını da (sürücü) ilave ederek yeni ürünün adını DOB (Driver on Board) olarak tanımladılar. Yani bir DOB LED, LED veya LED çipleri (yongaları) ve sürücü devrelerini ihtiva ediyor olmalı. Bu sayede aydınlatmacılar kolayca bu hazır ürünleri armatürlerinde kullanabilir hale geldiler.

LED Sürücü Nedir?

Bir LED veya LED dizini devresi elektrik enerjisine bağlanan, içinden akım gecen ve bir güç harcayan elektriksel yarı iletken elemandır. Değişen farklı koşullara göre elektriksel değerleri çok değişkendir. Bu değişken ortamda LED akımını, gerilimini ve üzerinde harcanan gücü kontrol edip dengeleyen elektronik düzeneklere biz LED sürücü diyoruz. LED’in sağlıklı kullanımı için bu olmazsa olmaz ön koşuldur.

DOB LED’lerin Avantajları Nelerdir?

DOB LED’ler ile tasarlanmış aynı güçteki LED dizinlerine artı sürücü devrelerine göre maliyetleri ortalama %30 düşüktür. Bir LED modül ve sürücüsü oluştururken maliyetleri yükselten üç konu; ikincil optik, LED’lerin dizildiği baskı devre elemanı ve  sürücü devresidir. Bu üç konu birlikte çözülerek maliyet düşürülür.

DOB LED üreticileri ürünlerini aynı zamanda optik ve ısıl denetim problemlerini çözülmüş biçimde kullanıma sunarlar. Bu da armatür üreticilerinin işini kolaylaştırmakta, daha az çevre elemanı ile kolay uygulama imkanı sunarak işçilik ve malzeme tasarrufu sağlar.

DOB LED’ler ile optimum tasarım ile daha kompakt yapıda armatürler üretmek mümkün olur. Sürücünün kapladığı yer kadar hacimden tasarruf edilir.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Münir Solmaz dedi ki:

    Paylaşmış olduğunuz değerli bilgilere istinaden bu uygulamayı yakından incelemek istemekteyim ve bir numune eşliğinde uygulama geliştirmek istiyorum.

    Sizlerden rica etsem bu ürünü güvenli bir şekilde bulabileceğim bir kaynak öneriniz olabilir mi?