Çelik ve Alüminyum Aydınlatma Direkleri Arasındaki Fark Nedir?

Yol, çevre, park ve bahçe gibi dış aydınlatma uygulamalarında kullanılan aydınlatma direkleri çelik ya da alüminyum malzemeden imal edilmektedir. Her iki malzemenin de belirli uygulamalarda avantaj ve dezavantajları vardır.

Çelik ve Alüminyum Aydınlatma Direkleri Arasındaki Fark Nedir?
09.10.2021
1.078
A+
A-

Yol, çevre, park ve bahçe gibi dış aydınlatma uygulamalarında kullanılan aydınlatma direkleri çelik ya da alüminyum malzemeden imal edilmektedir. Her iki malzemenin de belirli uygulamalarda avantaj ve dezavantajları vardır.

Aydınlatma endüstrisinde yaygın kullanılan alüminyum alaşımları ısıl işlem görmüş 6061 ve 6063‘tür. Dekoratif aydınlatma direkleri ve bayrak direkleri üretiminde kullanılan her iki alüminyum türü de yüksek mukavemet özelliğine sahiptir. Alüminyumun bir diğer avantajı da zorlu dış ortam koşullarında kullanımı için mükemmel korozyon direncidir.

Çelik, daha yüksek mukavemetli bir malzemedir. Rüzgârlı bir bölgede kullanılacaksa ve ağır yükleri (çok sayıda aydınlatma armatürü, bayrak ve tabela) taşıyacaksa çelik direkler kullanılır. Çeliğin dış ortam koşullarına dayanıklı olması için uygun yüzey kaplamasına (galvaniz, boya, iç boya, astar) sahip olması gerekir.

Maliyet, her projede dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Hammadde maliyetinin bitmiş ürün fiyatı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Çelik ve alüminyum fiyatı küresel arz ve talep dengesine bağlı olarak sürekli dalgalanmaktadır. Bununla birlikte çelik genellikle alüminyumdan çok daha ucuzdur.

Alüminyum malzemenin en büyük özelliği, başka bir işleme ihtiyaç duymadan korozyona ve paslanmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Çelik ise nemli veya aşındırıcı bir ortamda kullanılacaksa galvaniz ile kaplanmalı veya boyanmalıdır.

Alüminyum, çelikten daha yumuşak ve elastik bir metaldir. Bu özelliğiyle alüminyum, istenen şekilde bükülüp dekoratif direk tasarımları elde edilebilir. Çelik ise çok sağlam ve dayanıklı bir metaldir ancak şekillendirmek için alüminyumun sunduğu esnekliğe yaklaşamaz.

Çelik, alüminyumdan çok daha ağırdır. Genel bir ifade kullanmak gerekirse, çelik alüminyumdan 2,5 kat daha yoğundur. Çelik ve alüminyum hammadde ağırlık fiyatları karşılaştırdığında alüminyum çok daha pahalı (yaklaşık 3 kat) gibi görünse de hacim maliyeti düşüldüğünde alüminyumun uygulamada yaklaşık olarak yüzde 30 daha pahalı olduğu görülmektedir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.