Canary Wharf’ın İnanılmaz Kış Işıkları Festivali

Canary Wharf’ın ödüllü Kış Işıkları Festivali bu yıl, 16-25 Ocak arasında altıncı kez gerçekleşti. Londra’nın karanlık ve soğuk geceleri, çeşitli ülkelerden farklı sanatçıların 25 muhteşem ışık enstalasyonu ve interaktif sanat eseri ile aydınlandı.

Canary Wharf’ın İnanılmaz Kış Işıkları Festivali
06.03.2020
349
A+
A-

Canary Wharf‘ın ödüllü Kış Işıkları Festivali bu yıl, 16-25 Ocak arasında altıncı kez gerçekleşti.

Londra‘nın karanlık ve soğuk geceleri, çeşitli ülkelerden farklı sanatçıların 25 muhteşem ışık enstalasyonu ve interaktif sanat eseri ile aydınlandı.

Festivali gezen ziyaretçiler, bazı sanat eserlerini uzaktan seyrederken, bazılarını da çok yakından inceleme ve onlarla etkileşime girme şansını yakaladı.

Dünya çapındaki aydınlatma festivalleri, küresel sanatçıların çeşitli ışıklı sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar eserlerini oluşturmak için hayal güçlerini ve mümkün olan tüm yeni aydınlatma ve yazılım teknolojilerini kullanıyorlar ve bu sayede renkli, interaktif, esnek, desenli yapılar yaratabiliyor.

Çeşitli şehirlerin eşsiz mimari ortamlarında bu açık hava sergilerini ziyaret etmek çok keyifli olduğu tartışılmaz. Bazı sanat eserleri farklı şehirlerde farklı festivallerde tekrar tekrar sergileniyor olsalar bile, eserleri değişik ortamlarda izlemek ziyaretçiler için her zaman farklı bir deneyim oluyor.

Festivallerde ziyaretçilere yaşatılan keyifli anların yanı sıra, tüm dünyayı ilgilendiren sorunlara dikkat çekiliyor ve kişileri bu konular hakkında düşünmeye teşvik ediliyor.

Kısacası, sanatçılar ışık ve sanatı buluşturarak oluşturdukları bu eserler ile insanlarla konuşuyor, iletişim kuruyor ve onları sorunları iyileştirme yönünde harekete geçiriyor.

Absorbed by Light

Sanatçı, kişileri gerçek hayattan ve çevrelerinden izole eden akıllı telefonlara ve teknolojiye atıfta bulunuyor.

Time & Tide

Doğadaki renklerin kullanıldığı kum saati şeklindeki bu enstallasyonun ana mesajı, okyanusların plastik kirliliğini ve gezegenimize verdiği zararı durdurulması gerektiği.

Seed of Life

Devasa, sürekli değişen bir deneyim.

Chromatic Play

Etkileşimli ışıklı heykeller. Bu çalışmanın sorguladığı konu ise, teknolojinin, birbirimizle etkileşim kurma yollarımızı nasıl etkilediği ve fikirlerimizi nasıl şekillendirdiği.

The Bra Tree

Göğüs kanserine dikkat çekerek, yardım toplama amacı ile ağaç temalı bir enstalasyon.

Bit.Fall

Sanatçı binlerce, düşen ışıklı su damlacığından bir perde oluşturarak, canlı güncel haberleri bu perde üzerinde yayınlıyor. Amaç ziyaretçilere günümüzdeki bilgi paylaşımı ve güncelleme hızını göstermek.

Kaynaklar:

Home

Home

Street Art Tours in Shoreditch London

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.