Bursa Caddeleri Işıl Işıl Aydınlatıldı

Şehir estetiği uygulamaları ile ilçenin çehresine görsel dokunuşlar yapan Yıldırım Belediyesi, aynı zamanda sürdürülebilir çevre politikası kapsamında kaynakların doğru kullanımı sağlamak amacıyla enerji tasarrufu gerçekleşmesine öncülük eden önemli çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda ilçenin önemli ulaşım akslarından olan Teyyareci Mehmet Ali Caddesi’nde dekoratif aydınlatma çalışması yapıldı.

Bursa Caddeleri Işıl Işıl Aydınlatıldı
04.12.2017
326
A+
A-

Şehir estetiği uygulamaları ile ilçenin çehresine görsel dokunuşlar yapan Yıldırım Belediyesi, aynı zamanda sürdürülebilir çevre politikası kapsamında kaynakların doğru kullanımı sağlamak amacıyla enerji tasarrufu gerçekleşmesine öncülük eden önemli çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda ilçenin önemli ulaşım akslarından olan Teyyareci Mehmet Ali Caddesi’nde Yıldırım Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından dekoratif aydınlatma çalışması yapıldı. Bu doğrultuda 2,5 kilometre uzunluğundaki cadde boyunca uzanan orta refüjdeki 84 direkte 118 adet 54W yeşil LED projektör montajı gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışma ile hem dekoratif aydınlatma sağlanarak caddede görsel zenginlik elde edilirken, montajı yapılan aydınlatma armatürlerinin enerji tasarrufu sağlayan özelliğe sahip olması nedeniyle ihtiyaç dışı tüketimin önüne geçilmiş oldu.

Parklar aydınlatılıyor

Öte yandan enerji tasarrufu çalışmalarını ilçe genelinde yaygınlaştıran Yıldırım Belediyesi, ilçedeki 122 parkta 929 aydınlatma armatürünü değiştirdi. 220W‘lık armatürlerin 54W‘lık LED armatürlerle değiştirilmesi sonucu, parklardaki aydınlatma 3 kat artarken, enerji tüketiminde ise önemli tasarruf elde edildi. Ayrıca karanlıkta kalan parkların aydınlatılmasıyla da olası güvenlik tehditlerinin önüne geçilmiş oldu. 80 parkta yapılan elektrik, tesisat, kaynak bakım ve onarım çalışmalarıyla da parklarda altyapı hizmetleri sağlanmaya devam edildi.

Şehir estetiğine katkı

Yıldırım’ın ulaşım ağındaki önemli akslardan olan Teyyareci Mehmet Ali Caddesi’nde yapılan dekoratif aydınlatma çalışmasıyla ilçede görsel zenginlik sağlandığını belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Şehrimizde gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmaları ve kentsel dönüşümün yanında ilçemizin çehresini güzelleştirecek ve şehir estetiğine katkı sağlayacak uygulamalara da imza atıyoruz. Şehrimizde ulaşımın önemli bölgesi olan 2,5 kilometre uzunluğundaki Teyyareci Mehmet Ali Caddesi’nde 118 adet 54W yeşil LED projektör montajı ekiplerimiz tarafından gerçekleştirildi. Şehrimizde ticaretin kalbinin attığı bölgelerden birinde yapılan bu çalışma ile hem dekoratif aydınlatma sağlanarak caddede görsel zenginlik elde edilirken, montajı yapılan aydınlatma armatürlerinin enerji tasarrufu sağlayan özelliğe sahip olması nedeniyle ihtiyaç dışı tüketimin önüne geçtik. Günümüzde enerji kullanımının son derece yüksek olması nedeniyle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına enerji kaynaklarında tasarrufa sürdürülebilir çevre politikamız kapsamında büyük önem veriyoruz” dedi.

Hem tasarruf hem güvenlik

İlçedeki parklarda gerçekleştirilen aydınlatma çalışmalarıyla da hem eski tip armatürleri tasarruflu LED armatürlerle değiştirerek önemli kazanım sağladıklarını hem de karanlıkta kalan parkların aydınlatılmasıyla yaşanabilecek güvenlik problemlerinin önüne geçtiklerini vurgulayan Başkan Edebali, “İlçemizdeki parkların aydınlatılma konusuna güvenlik sebebiyle önem veriyoruz. 122 parkımızda 220W‘lık eski tip aydınlatma elemanını 929 adet 54W’lık LED armatürlerle değiştirerek parklarda aydınlatmayı artırırken, enerji tüketiminde ise önemli tasarruf elde ediyoruz. Ayrıca karanlıkta kalan parkların aydınlatılmasıyla da olası güvenlik tehditlerinin önüne geçilmiş oluyoruz. Bu şekilde karanlık köşelerin, kuytu bölgelerin madde bağımlılarının ve güvenliği tehdit eden unsurların meskeni olmaktan çıkıyor. Mahalle sakinlerimiz için parklarımızın güvenli alanlar haline gelmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Yıldırım Belediyesi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.